Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
16 yaşındaki Türk yazılımcıdan işitme engellileri sevindirecek proje!
16 yaşındaki Türk yazılımcıdan işitme engellileri sevindirecek proje!
Lise öğrencisi 16 yaşındaki Neval Çam, büyük bir başarıya imza attı. Çam'ın işitme engelliler için geliştirdiği işaret dili tercüme yazılımı oldu. 
Yaşam 8 Eylül 2017 - 15:39

İndigo’nun haberine göre, henüz 16 yaşında olan Neval Çam, işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştirdi. Yapay zekâyla çalışan projeler üreten genç mucit, projeyle katıldığı yarışmada Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçildi.

STANFORD’A GİDİYOR

Bu yıl liseden mezun olan Neval Çam, eğitim hayatına Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde tam burslu öğrenci olarak devam edecek.

 

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde eğitimini sürdüren Çam'ın 10'uncu sınıftayken ‘Leap Motion Aracılığıyla İşaret Dili Tercüme Cihazı’nı geliştirdi. Cihaz, akıllı telefonlarda kablosuz olarak kullanılıyor ve işaret edilini anında tercüme ediyor. Yurtdışı giriş sınavlarında da yüksek notlar alan genç yazılımcı, Stanford Üniversitesi'nde yapay zeka teknolojileri üzerine çalışmak istediğini anlatarak, “Bu konu maalesef Türkiye'de başlangıç noktasında bile değil. Gelecekte çok daha yoğun kullanılacak, herkes insansız araçlara binecek. Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye'ye geri döneceğim. Kendi ülkeme kendi insanlarıma faydalı olmak istiyorum” dedi.

Son güncelleme: 16:37 - 08.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.