Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“26 Haziran’da yürümüyoruz, İstiklal Caddesi’nin her köşesine dağılıyoruz”
“26 Haziran’da yürümüyoruz, İstiklal Caddesi’nin her köşesine dağılıyoruz”
Onur Haftası Komitesi: "26 Haziran'da yürümüyoruz, İstiklal Caddesi’nin her köşesine dağılıyoruz"
Yaşam 26 Haziran 2016 - 16:29

Orlando’daki Pulse Club’da öldürülen LGBT’lilerin ardından tüm dünyada LGBT Onur Yürüyüşü gerçekleştirme karar alındı. İstanbul’da geçen hafta engellenen etkinliğin aksine Avrupa’nın birçok kentinden renkli fotoğraflar geldi.

Avrupa’nın birçok başkentinde düzenlenen ‘Pride 2016’ yürüyüşüne milyonlarca kişi katıldı. Ancak geçen hafta Taksim’de Valiliğin yasakladığı 14. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne Onur Haftası Komitesi bu hafta “26 Haziran’da Yürümüyoruz, İstiklal Caddesi'nin Her Köşesine Dağılıyoruz” cevabını verdi.

lgbt

Geçtiğimiz Pazar 7. Trans Onur Yürüyüşü'ne saldıran polis “Lütfen dağılın ve hayatın normal akışına dönmesine izin verin” çağrısı yapmıştı.

Bugün yazılı bir açıklama yapan Onur Haftası Komitesi, Valiliğin hem yürüyüşü hem de basın açıklamasını yasaklaması üzerine, Emniyet Güçleri'nin çağrısına uyacaklarını söyledi ve şöyle dedi:

“26 Haziran Pazar günü, İstiklal Caddesi'nin her köşesine dağılıyoruz. ‘Hayatı normal akışına döndürmek' için Pazar günü Beyoğlu’nun her sokağında, her caddesinde birbirimize kavuşuyoruz.”

“Dağılıyoruz, dağılıyoruz, dağılıyoruz”

Bugün Taksim’de de birçok kişi bu ‘dağılma’ya destek verdi. Sosyal medya da, Taksim sokakları da renklendi.

Son güncelleme: 16:32 - 26.06.2016