Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
3 yaşından küçük bebeklerle nasıl tatil yapılır?
3 yaşından küçük bebeklerle nasıl tatil yapılır?
Çocuklu tatillerde bazı önlemler, sağlıkları için çok önemli. Hem yolculuk hem de tatil sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek anlattı.
Yaşam 31 Temmuz 2017 - 11:01

Öncelikle otel seçiminin bebeklere uygun yapılması gerektiğini belirten VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, “Bebekler için uygun yemek, oyun alanları, bebek bakım hizmeti gibi olanakların olduğu otelleri tercih etmek tatilin daha rahat geçmesini sağlar. 0-24 aylık bebeklerle tatil yapılacaksa, birden fazla tatil beldesinde gezmektense tek bir yerin tercih edilmesi önemlidir. Seçilen otelin şehir merkezine yakın olması, acil durumlarda yardım alabilmek adına doğru seçim olacaktır.” dedi ve şu bilgileri verdi.

“SIK SIK MOLA VERİN”

bebek-1

Arabayla yolculuk yapacaklar için bebeğin arabanın arka koltuğuna yerleştirilmesinin en doğrusu olacağını belirten VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek “Seyahat sırasında sık sık mola verilmesi ve oyuncak, el temizleme mendilleri, bol sayıda yedek pamuklu kıyafet ve acil durum ilaçlarını içeren bir çantanın önceden hazırlanmış olması gerekir. Bebekleri sinek ve böceklerden korumak için cibinlik kullanılmalı ya da sinek ya da böcek kovucu, kimyasal içermeyen spreylerin kullanılması uygun olacaktır.”

“SOĞUK SUDAN HOŞLANMAZLAR”

bebek

6 aydan küçük bebeklerin soğuk denizden hoşlanmayacaklarını ve güneşe çıkarılmaması gerektiğini söyleyen Dr. Aylin Şimşek “Su sıcaklığının ebeveynler tarafından ayarlandığı şişme havuzlarda bebeğin ayaklarının serinletilmesi uygun olacaktır. Kız bebeklerin idrar yolu enfeksiyonuna yatkın olması nedeniyle, genital bölgenin durgun suda uzun süre kalmaması gerekir. Uzun kollu ve paçalı, pamuklu kıyafetler bebekleri güneşten koruyacaktır. En az SPF 30 içeren güneş koruyucu krem bebeklerin yanaklarına, el ve ayak sırtına uygulanabilir. Güneşten koruyan ense ve kulakları örten şapka, UVA ve UVB koruyucu içeren güneş gözlüğünü temin edilmelidir. Daha büyük çocukları ise saat 10:00 ila 16:00 saatleri arası güneşten korumak gerekir”

Bebeğin sadece anne sütü aldığı dönemde olması durumunda ise daha sık emzirilmesi gerektiğini belirten Dr. Aylin Şimşek “Bebekler formüla mama alıyorsa, ekstra su takviyesi de yapmalı. Tatilde bebeklere sunulan yiyeceklerin taze ve hijyenik olmasına özen göstermeli” dedi.