Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
40 işçinin canı ona emanet
40 işçinin canı ona emanet
Zonguldak’taki bir maden ocağında bir yıldır tek kadın personel olarak çalışan jeofizik mühendisi Rabia Çelik, 40 işçinin güvenli üretim yapması için çaba harcıyor.
Yaşam 2 Kasım 2016 - 06:29

Zonguldak'taki bir maden ocağında bir yıldır tek kadın personel olarak çalışan jeofizik mühendisi Rabia Çelik, 40 işçinin güvenli üretim yapması için çaba harcıyor.

GARSONLUK BİLE YAPMIŞ

BABASI inşaat işçisi, annesi ev kadını olan 23 yaşındaki Rabia Çelik, jeofizik mühendisi olduktan sonra önce iş bulamamış… Bir lokantada garsonluk yaparken maden firması sahibi bir müşterinin teklifi üzerine maden ocağında çalışmaya başlayan Rabia, yerleşim yerinden 30 kilometre uzaklıkta, 40 işçinin arasında tek kadın personel olarak görev yapıyor.

İŞÇİLERİ DENETLİYOR

HER sabah çizmesini, baretini ve iş elbisesini giyerek işbaşı yapan Rabia Çelik, ocakta işçilerin güvenli üretim yapması için iş güvenliği önlemlerinin yeterli olup olmadığını, zemin etüt raporlarını kontrol ediyor ve işçileri denetleyip uyarılarda bulunuyor. Patronu Rabia'nın çalışmasından o kadar memnun ki, herkese kadın mühendisle çalışmasını tavsiye ediyor.

6

Rabia Çelik, “Masabaşı işlerin aksine, böyle yeraltında heyecanlı işler beni daha çok mutlu ediyor. İşçilere ilk başta garip geldi ama sonra alıştılar. Şimdi abla-kardeş gibi olduk. Şu an çok mutluyum ve işimi çok seviyorum” diye konuştu.