Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Açık hava hareketi
Açık hava hareketi
Belgrad Ormanı, sahil boyları elbette bir numaralı lokasyonlar ama metrobüsün içinde esneme hareketleri yapanlar, Karaköy Bankalar Caddesi’nde koşanlar bile Instagram’da boy göstermeye başladı. Spor uzmanları bu durumu “Nefes almaya, iyi hissetmeye bulunduğu yerde ortam yaratanlar” diye adlandırıyor.
Yaşam 19 Haziran 2016 - 01:01

Yasemin CANDEMİR

shutterstock_302882243

Mutluluk dışarıda!

Dışarıda yapılan egzersiz bize sadece yakılan kalori olarak değil, salgılanan bolca endorfin hormonu olarak da geri dönüyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma, açık hava sporunun, fitness salonlarında yapılana oranla ruh sağlığını yüzde 50 daha olumlu etkilediğini gösteriyor.
Dışarda herhangi bir yerde yapılan koşu, yürüyüş, yoga ve bisiklete binmek stresi azaltıyor, depresyona birebir geliyor. Ayrıca fitness salonlarına gidenler bir süre sonra spordan soğurken dışarda sporu sürdürmek hayat alışkanlığı haline gelebiliyor. Ayrıca koşu bantlarının boşalmasını beklerken kaybedilen zaman da cabası.
Uzmanlar 30 yaş üstü pek çok insanın ciddi bir şekilde D vitamini eksikliği çektiğini fakat test yaptırmadıkları için bunun farkında olmadıklarını söylüyor. Bağışıklığı güçlendiren, hormonları düzenleyen hatta kanseri bile önleyen D vitamini güneşin en tepede bulunduğu saatlerde yoğun olarak alınabiliyor. 60 yaş üstü parkta oturup kollarını ve yüzünü güneşe tutanlar bu ömür uzatan aktiviteyi nasıl düzenli yapıyorsa gençlerin de yapması gerekiyor. Diyetisyene giden, düzenli beslenen ama kilo veremeyen kişilerin de en büyük problemi açık havayla dolayısıyla oksijenle buluşamaması.
Bol oksijen metabolizmayı hızlandırıyor, kanın akışını değiştiriyor ve endorfin salgılatıyor.
Eğer işin içine biraz adrenalin katmak isterseniz mountainbike, bootcamp, motocross, trekking, enduro, kite surf, kano ve dalış yaparak da bu mutluluğu artırabilirsiniz.

Nasıl beslenmeli?

Koşu bandı yerine dışarıda koştuğunuzda daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar, daha fazla terler ve daha fazla mineral kaybedersiniz. Öncelikle egzersiz öncesi öğününüzü artırın. Meyve ve tahıl grubunu tercih edebilirsiniz. Yanında ise bitkisel (ceviz, fındık, badem gibi) veya hayvansal (peynir, yoğurt, yumurta gibi) protein yiyebilirsiniz. Egzersiz öncesinde ve sonrasında bolca, egzersiz sırasında ise yudum yudum su içmelisiniz.

Miranda_Kerr_Vogue

Ünlüler

Fitness dünyada da kapalı kapıları hızla terk ediyor ve açık havayla buluşuyor. Megan Fox, Alessandra Ambrosia ve Miranda Kerr sık sık açık havada spor yaparken fotoğraflarını Instagram'da paylaşan ünlüler arasında.

Yerçekimine karşı…

İlk kez Amerikan donanmasında ortaya çıkan ve daha sonra “Fitness her yerde” tarafından geliştirilerek Amerika'dan tüm dünyada yayılan TRX Training System'i de hızla yayılan trendlerden biri. Kendi vücut ağırlığınızla yerçekimine karşı çalışma metoduna dayanan bir sistem. 1,5 kg'dan daha az ağırlığıyla bu bantları her yerde yanınızda taşıyabiliyor, birkaç dakika içinde kurarak; evde, işyerinde, yazlıkta, sokakta, tatilde, parkta; kısacası istediğiniz her yerde spor yapabiliyorsunuz.