Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Affetmenin ve barışmanın romanı
Affetmenin ve barışmanın romanı
Özlem Ertan’ın ikinci romanı ‘Benim Güzel Ölülerim’, affetmek ve barışmak üzerine. Ertan, Türkiye’nin geçmişinden ve bugününden beslenen kitabı hakkında konuşurken “Affetmek özgürlüktür” diyor…
Yaşam 30 Temmuz 2017 - 00:47

Yazar ve gazeteci Özlem Ertan, ilk romanı ‘Aşık Kadınlar Denizhanesi'nden iki yıl sonra yeni bir kitapla okurlarının karşısına çıktı. Ertan'ın İthaki Yayınları'ndan çıkan ikinci romanı ‘Benim Güzel Ölülerim', affetmek ve barışmak temaları etrafında gelişen konusuyla dikkat çekiyor. Savaş karşıtı bir kitap olarak tanımlanabilecek eser, günümüz Türkiye'sinin karanlık iklimini de sayfalarında barındırıyor. Yazar, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, çatışmalar ve IŞİD'in canlı bomba saldırıları gibi yıllardır gündemimizi meşgul eden konuları masalsı dili ve fantastik kurgusuyla farklı bir gerçekliğe taşıyor.

İki farklı alemde…
Ertan'ın romanı, Ölüler Alemi ve gerçek dünya olmak üzere iki farklı düzlemde geçiyor. Yazar, Ölüler Alemi'nin Anadolu'nun geçmişine, gerçek dünyanın ise günümüze tekabül ettiğini söylüyor. Bir saldırıda hayatını kaybettikten sonra Ölüler Alemi'ne giden kahramanlar, aslında roman karakteri olduklarını öğreniyor ve geride kalan yakınlarının acı çekmesini önlemek için yazarlarını bulup onu karakterleri için daha güzel kaderler yazması konusunda ikna etmeye karar veriyor. Ancak yazarın dünyası Ölüler Alemi'ndeki karakterlerin geçmişinden bile daha karanlık. Gazeteler, dergiler, televizyonlar baskı altında ve hiç kimse kendini güvende hissetmiyor.

ozlemertan2

Affetmek özgürlüktür

Kitabın en önemli gündem maddesi affetmek ve barışmak. Çünkü Ertan'ın romanında geçmiş yaşamlarındaki acılarını ölüme de taşıyan kahramanlar birbirlerini affetmedikleri müddetçe huzur bulamıyorlar. Özlem Ertan, bu kurgusu hakkında “Benim Güzel Ölülerim, Türkiye'nin geçmişinden ve bugününden beslenen bir roman. Hepsinden önemlisi de affetmek ve barışmak üzerine bir roman… Barış, ne yazık ki günümüz Türkiye'sinde gerçekleşmesi zor bir hayal haline geldi. Ben en azından ölüleri barıştırmak ve bağışlamanın önemine vurgu yapmak istedim. Çünkü affetmek özgürlüktür” diyor.