Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Akciğerini koru kanser olma!
Akciğerini koru kanser olma!
Akciğer kanseri, ülkemiz için en önemli sorunlardan biri olup erkeklerde ilk sırada, kadınlarda 5’inci sırada görülen bir kanser tipi.
Yaşam 13 Kasım 2016 - 00:23

Akciğer kanseri, ülkemiz için en önemli sorunlardan biri olup erkeklerde ilk sırada, kadınlarda 5'inci sırada görülen bir kanser tipi. Hayatlarının en verimli dönemlerinde olan ve çoğunluğu 40-50'li yaşlardaki insanlar, bu hastalığa kurban veriliyor. Hastaların yüzde 90'ı ise sigara içenlerden oluşuyor…

HASTALIĞIN İLK BULGULARI NELERDİR?

Yapısal olarak normal olan akciğer hücrelerinin, çeşitli nedenlerle kontrol dışı çoğalmaya başlaması ve akciğer içinde tümöral bir kitle oluşturmasıdır. Bu oluşum, içindeki hücre tipine göre farklı hızlarda hem lokal hem de vücudun diğer yerlerine atlayarak çoğalabilir. Erken dönemde hiçbir belirtisi olmadan tesadüfen yakalanacağı gibi, solunum sistemi ile ilgili sıradan rahatsızlık, kilo kaybı, bitkinlik, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, balgamda kanama gibi belirtiler verebilir. Ses kısıklığı, omuz-boyun ağrıları, uzak organ belirtileri ile de başlayabilir ama bu belirtiler genellikle geç döneme aittir.

18

RİSKLİ KİŞİLER KİMLERDİR?

Sigara içenler öncelikle riskli kişilerdir. Bunların da içinde; 30 yıldan uzun süre günde en az bir paket sigara içen ya da içmiş, 55-74 yaş arasındaki ve bırakmışlarsa bile, bu bıraktığı süre 15 yıldan az olanlar, en riskli gruptadır. Hava kirliliği ülkemiz için önemli bir diğer kanseri tetikleyen nedendir. Hem dış ortamdaki kömür, egzos ve sanayi nedenli kirlilik hem de iş ortamındaki kimyevi kirlilikler kanseri artırır. Ülkemizde önemli bir başka etken de; kırsal bölgelerimizde yaygın olarak çevrede bulunan asbesttir (tremolit tipi). Halk arasında ak toprak olarak bilinen bu mineral, evlerde boyadan, bebeklerin altına kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Bu asbestli toprağın solunması akciğer ve akciğer zarı kanserine yol açabilir. Genetik yatkınlık da önemlidir. Her sigara içen kanser veya KOAH olmamaktadır ama kanser ve KOAH gibi hastaların neredeyse tamamına yakını, sigara içenler arasından çıkmaktadır. Özellikle ailesinde akciğer kanseri olanların, sigara içtiklerinde kanser olma şansları daha yüksektir.

DÜNYADA-TÜRKİYE'DE DURUM…

Her yıl dünya genelinde 1.59 milyon kişi bu hastalıktan kaybedilmektedir. Yani bir başka deyişle dünyada her 30 saniyede bir kişi bu hastalıktan ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, akciğer kanserinin 2012 yılında toplam 1.8 milyon yeni vakayla tüm kanserlerin yüzde 12.9'unu meydana getirdiğini bildirmiştir. Ülkemizde her yıl ortalama 30.000 yeni olgu teşhisi yapılmaktadır. Tüm dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan bir hastalıktır. Ülkemizde erkeklerdeki tüm kanserlerin yüzde 21.8'i, kadınlarda ise yüzde 4.9'u akciğer kanseridir.

FARKINDALIK NE İŞE YARAYACAK?

Mutlaka yarayacaktır… Bu hastalığa yakalanmak istemeyenler sigara içmeyecek ya da erken bırakacak, sadece sigara değil tüm tütün mamullerinden uzak duracaktır. Nargile de aynı oranda hastalık nedenidir. Dumanın sudan geçmesi, onu temiz yapmamaktadır. Vatandaşlık haklarına sahip çıkarak hava kirliliğine karşı durmalıdır. Hava kirliliğinde en önemli olay, enerjinin güneş ve rüzgar gibi doğal yollardan elde edilmesidir.
SİGARAYI BIRAKIN
Kanserin erken belirtileri konusunda uyanık olmalı ve düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Sigara içenler, bir an önce bırakmalıdır. Ailesinde akciğer kanseri olanlar, sigaraya hiç başlamamalıdır. En etkili sigara bırakma yöntemi, aniden bırakmaktır. Bırakanların yüzde 85' i bu şekilde bırakmaktadır. Kampanya süresince farklı mekan ve zamanlarda bu konu ilan panolarında, yazılı ve görsel medyada tekrar tekrar hatırlatılacaktır. İlanlar ve kısa kliplerde, görmekten mutlu olduğumuz sevdiğimiz sanatçılar, bize bu hastalıktan korunmayı anlatacaktır. Neticede, bir kişiye bile ulaşılıp eğer kanserden korunması sağlanacaksa, bu kampanya başarılıdır denilebilir.