Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Kapsama alanı dışında olanlardan mısınız? paylaşan: Sozcu
Akıllı telefonlardan neden ayrılamıyoruz?
Bilim insanları, insanların akıllı telefonlarına bağımlı olma nedenine açıklık getirdi. Yapılanaraştırmalara göre bu durumun hatıralarla bir ilgisi var.
Yaşam 8 Eylül 2017 - 11:34

Akıllı telefonların çok kullanılması durumunda verdiği zararlarla ilgili birçok araştırma yapıldı. İnsanların birçoğu artık bunları biliyor. Peki insanların akıllı telefonlara bu kadar bağlı olmasının sebebi ne olabilir? Bu duruma nomophobia deniyor. Yani kamsama alanı dışında kalma korkusu! Bu sorun günümüzün en büyük problemleri arasında yer alıyor. Araştırmalar, kapsama alanı dışında kalmamak için insanların sürekli online olmak istediğini söylüyor. Bir de bu durumun hatıralarla ilgili olan kısmı var. Hong Kong Kent Üniversitesi’nden Dr. Ki Joon Kim’e göre; akıllı telefonlar kişisel hatıralar içerdiği için, kullanıcılar telefonlarına büyük bir bağ ile bağlanıyor ve böylece kişilerde nomophobia durumu ortaya çıkıyor. Dr. KiJoon Kim; ileride bu sorunun daha da kötüye gidebileceğinden endişe ediyor.

Son güncelleme: 15:33 - 09.09.2017
Etiketler