Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alışkanlığından kurtul ipeksi bir cilde kavuş!
Alışkanlığından kurtul ipeksi bir cilde kavuş!
İpeksi ve sağlıklı bir cilde kavuşmak üzere yapmanız gerekenler çok basit.
Yaşam 10 Şubat 2016 - 00:06

Birgan BiLEKE

İpeksi, sağlıkla parlayan bir cilde sahip olmak için bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmek bile size çok şey kazandırabilir. Makyajınızı temizlemeden yatmamak, yüzü sabunla yıkamaya son vermek gibi kolay uygulanabilir önerilerle siz de cildinizin güzelliğiyle tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz…

Önce temizlik…

Makyaj yapıyorsanız, yatmadan önce mutlaka cilt tipinize uygun bir tonik ya da temizleme sütüyle cildinizi atıklardan arındırın. Çünkü yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman tüm gözenekleriniz tıkanır ve cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde olan sebum gözeneklerden çıkamaz. Bu durum cildinizde sivilce oluşumuna neden olur ve cildi çabuk yaşlandırır. Sabah uyandığınızda ise cildinizi sabunla yıkayarak güne başlayanlardansanız, cildinizi kurutmamak için ya bu alışkanlığınızdan vazgeçin ya da 5.0-5.6 arasında pH değeri olan, kokusuz ve nemlendiricili bir sabun kullanın. Bütün bu önlemlere rağmen yüzünüz yine de yıkadıktan sonra tahriş oluyor ya da kuruyorsa yüz temizleyici tonik kullanın.

Büyüteçli aynadan uzak durun!

Yüzün her bir gözeneğini gösterecek kadar etkili olan büyüteçli aynalar, baktıkça insanı rahatsız edebilir. Her türlü detayı gösterdiği için rahatsızlık yaratan bu aynalara bakanların büyük bir çoğunluğu yüzlerindeki en küçük pürüzü bile sıkmaya çalışır. Oysa sivilce ya da siyah nokta sıkmak ciltte kötü bir görünümün oluşmasına ya da kalıcı lekelere neden olabilir.

Peeling'in de bir sınırı olmalı

Peeling uygulaması yüzü bebeksi bir görünüme kavuşturur. Fakat her uygulamanın aşırısında olduğu gibi çok fazla peeling yapmak yüzde tahrişe, bakteriyel enfeksiyon oluşumuna sebep olur ve sivilceleri çoğaltır. Sivilceli ve yaralı bölgelere peeling yapılmamalı, göz ve dudak bölgesine özen gösterilmelidir. Uygulama sonrasında da cilde mutlaka nemlendirici takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca peeling, cildin kendini koruması konusunda tembelleştirdiği için ciltte farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Son güncelleme: 08:16 - 10.02.2016