Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Altın günü bitti bisiklet günü geldi
Altın günü bitti bisiklet günü geldi
Trafiği çok yoğun olan İstanbul’da bile bisiklete binerek aktif bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu gördük.
Edda SÖNMEZ
Yaşam 16 Temmuz 2016 - 05:53

Trafiği çok yoğun olan İstanbul'da bile bisiklete binerek aktif bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu gördük. Hatta sizi öyle bir mahalleyle tanıştıracağım ki, buradaki ev hanımları altın günü yapmak yerine artık buluşup bisiklete biniyor. Bunun yanı sıra, mahalledeki anneler çocuklarıyla birlikte özel bisiklet sürüşü etkinlikleri düzenliyor. Trafik sorunu gün geçtikçe içinden çıkılamaz bir hale gelen İstanbul'un ihtiyacı olan bu projeyi yerinde görmek üzere Beykoz'a gittim. Mahalledeki hemen herkes bu projeyi öylesine benimsemiş ki, pek çoğu “Neden daha önce başlamadık ki?” diye düşünüyor. İşte karşınızda yeni bir yaşam için pedal çeviren kadınlar…

Hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla hayata geçirilen Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, ETİ ve Aktif Yaşam Derneği tarafından yapılıyor. Bisikleti gündelik yaşama katmayı amaçlayan, bu süreçte ‘kadınları' ve ‘mahalleleri' projenin merkezine yerleştiren iki kurum, sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımını teşvik ediyor.

Acil işlerimi bisikletle hallediyorum

Sizi tanıyabilir miyiz?
38 yaşındayım, evliyim ve iki tane oğlum var. İkisi de Saadettin Gökçepınar İlköğretim Okulu'nda okuyor. Ben de bu okulun aile birliği başkanlığını yapıyorum.
Sarı Bisiklet Projesi nasıl ortaya çıktı?
2014 yılında Sarı Bisiklet Projesi hakkında bilgi vermek üzere okulumuzun müdür yardımcısına gelmişler. Okul müdür yardımcımız da konuyu bana yönlendirdi. Okula gelecekleri gün de eşim bana, “Sana üç tekerlekli bisiklet alalım” demişti. O günün üstüne geldiler. Ben de bunları anlattım. beni hemen projeye dahil ettiler. Mahallemizde böyle bir proje yapıldığı için çok mutluyum
Bisikleti ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Bu bisiklet projesi hayatıma girdiğinden beri, çok acil işim olduğunda bisiklet kullanıyorum. Önceden çocuklar “Hadi anne, bisiklete binelim” dediklerinde konuyu geçiştiriyordum. Şimdi ise ben çocuklara “Hadi çocuklar bisiklete binelim” diyorum. Artık roller değişti. Sarı Bisiklet Projesi mahallemize geldiği için çok mutluyuz.

Gün geçtikçe etki alanı daha da genişleyen Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi'ne dahil olan kadınlar ŞIK'a konuştu.

Bizim mahalle diğerlerine örnek olacak

Yaptığınız proje kapsamında kadınlara iletmek istedikleriniz var mı?
Bu konuda herkesin biraz cesarete ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Projenin başında ilk kez bisiklete binen arkadaşlarımız vardı ve çok tedirginlerdi. Özellikle kapalı kadınlar bana hep, “Tuhaf mı oluyor bisiklete binmemiz” diye soruyor. Oysa bisiklet hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu projeyle mahallemizde bisiklete binen kadın sayısı arttı.
Mahallede kaç kadını bisiklete bindirmeyi başardınız?
Şu an 25-30 kişiyiz. Ne kadar çok bisiklet günü yaparsak sayımız o kadar çoğalacak. Sarı Bisiklet Projesi sayesinde mahallemizin başka mahallelere de örnek olacağını düşünüyorum.

Biz çoğalınca ters bakışlar da bitecek

Bize kendinizden bahseder misiniz?
30 yaşındayım. Evliyim, ev hanımıyım ve bir çocuk annesiyim.
Bu projeye nasıl dahil oldunuz?
Arkadaşım sayesinde. Proje hakkında bilgi sahibi olduktan sonra hemen gidip kendime bisiklet aldım.
Günlük hayatınızda bisikletle daha çok nereye gidiyorsunuz?
Markete, kasaba, oğlumun okuluna, parka bisikletle gidiyorum. Özellikle iftardan sonra spor yapıyorum ve yediklerimi eritiyorum.

49

“Kocaman kadın bisiklete binmiş”

Bu konuda kadınlara bir mesaj vermek isteseniz ne dersiniz?
Kadınlar önceden çok fazla bisiklete binmiyorlardı. Bindiği zamanlarda da insanlar onlara ters bir şekilde bakıyorlardı. “Kocaman kadın bisiklete binmiş” gibi laflar söyleniyordu. Böyle bir projenin hayata geçmesi çok güzel çünkü herkes yavaş yavaş bisiklete binmeye başlıyor. Bu konuda herkes birbirinden destek alacak ve çoğalacağız. Çoğalınca da insanların ters bakışlarından kurtulacağız…

Hayatıma renk kattı

Kendinizi tanıtır mısınız?
42 yaşındayım, ev hanımıyım. İki kızım var…
Bu sosyal sorumluk projesi hakkında neler söyleyeceksiniz?
Sarı Bisiklet Projesi için, kızımın öğrenim gördüğü Saadettin Gökçepınar İlköğretim Okulu'na gelip bizlere işbirliği teklif ettiler. Ben çocukluğumdan beri hiç bisiklete binmedim. Bisikletle bu proje sayesinde tanıştım ve binmeye başladım. Şimdi de kızımla birlikte biniyoruz. Proje hayatıma renk kattı. Okula çocukları bu şekilde götürüp getiriyorum. Bir de kadınlarla buluşup Beykoz'daki çayıra bisiklet binmeye gidiyoruz. Bu hobi sağlık bakımından da çok faydalı.

Keşke herkes bisiklete binse

Yaptığınız bisiklet günleri hakkında ne söylemek istersiniz?
Artık altın gününü bıraktık, bisiklet günleri yapıyoruz. Arkadaşlarla toplanıp, altın satın almak yerine çekiliş yaparak bisiklet alıyoruz. Sonra da bisiklet günleri düzenliyoruz. Bunların hepsi Sarı Bisiklet Projesi'yle tanıştıktan sonra oldu. Bisiklet bazıları için her ne kadar çocukların aracı gibi görünse de, büyükler mutlaka kullanmalı. İstanbul'da herkes bisiklete binse hayat daha kolaylaşacak. En azından trafik daha iyi olur.
Kadınlar bu tarz projelere yeteri kadar destek veriyor mu?
Kadınların bu tarz projeleri daima desteklemesini çok isterim. Fakat bazı kesimlerden kadınlar tutucu olabiliyor. Ama tutucu olmaya hiç gerek yok; bu tür projeler insanın sosyal hayatını canlandırıyor. Ben de Sarı Bisiklet Projesi'ne destek vererek tüm kadınlara örnek olmak istiyorum. Ben türbanlı bir kadınım. Kadınlar beni gördükçe beni örnek alsınlar ve onlar da binsinler. Çekinmelerine gerek yok. Bunda utanılacak hiçbir şey yok; tam tersine sağlıklı yaşamın gereği bu aynı zamanda.