Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ameliyatsız burun estetiği
Ameliyatsız burun estetiği
Burnun görüntüsünü neştersiz değiştirmek, hem de bunu öğle arası kadar kısa bir sürede gerçekleştirmek artık mümkün...
Yaşam 11 Şubat 2016 - 01:53

Plastik Rekonstrüktif  ve Estetik  Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar

Burnunun görüntüsünden memnun olmayan ancak ameliyattan korkan ya da doğal görünümünü kaybetmekten endişe duyanlar için artık yepyeni yöntemler var. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar bu yöntemlerin kullanıldığı ameliyatsız burun estetiği uygulamaları hakkında önemli bilgiler veriyor.

Kimler için uygundur?

Burundaki küçük sorunlar, burun kemeri, asimetri, burun ucu düşüklükleri, dengesizlikler, uyumsuzluklar ve ameliyat sonrası oluşan kusurlar, botoks ve dolgu kullanılarak düzeltilebilir. Botoks enjeksiyonuyla burun sırtındaki tavşan çizgileri düzeltilir, açık duran burun kanatları daraltılabilir, burun ucunu çeken kas aktif ise burun ucu da kaldırılabilir. Fakat botoksun etkili olup olmayacağının mutlaka işlem öncesi burun-mimik testleriyle belirlenmesi gerekir. Dolguyla burun kökü ve burun sırtını doldurarak daha düzgün bir çatı elde etmek, burun dudak açısını doldurarak burun ucunu kaldırmak ya da burun ucunu doldurarak daha zarif bir uç elde etmek mümkün. Ayrıca cerrahi sonrası olabilecek küçük düzensizliklerin de dolgu desteğiyle kamuflajı yapılabiliyor.

Kalıcı dolgu nedir?

Hücre enjeksiyonu, yağ dokusundan hazırlanıyor ve basit bir şekilde enjekte ediliyor. Hücre enjeksiyonu kalıcı olmasının yanında, burun derisinin kalitesini arttırma ve tamir etme kapasitesine de sahip.

Hangi ürünler kullanılır?

Bu düzensizlikler özellikle burun sırtında ise bu işlem kolayca yapılabilir. Burunda dolgu amaçlı kullanılan ürünler arasında özellikle ‘Hyaluronik asit jel' güvenli bir üründür. Bu işlemin etki süresi yaklaşık bir yıl olup sonuçtan memnun olunması durumunda, hücre kokteyli enjeksiyonu ile daha kalıcı hale getirme işlemleri yapılabilir. İşlemler yüzeysel uyuşturucu kremlerin uygulanmasından sonra kolayca yapılır. Kısa zamanda geçen hafif bir şişme ve kızarıklık dışında sorun oluşturmaz. Dolgunun etkisinin işlemden hemen sonra görülebildiği için kişi aynadaki görüntüsünü takip ederek, hekimi yönlendirme şansı bulabilir. Alerjik bünyelilerde dolguya reaksiyon olabilir bu durumda medikal tedavi gerekebilir. Dolgunun etkisi hemen görülürken botoksun etkisi için ise 3-4 gün beklenmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, hamilelerde ve bazı sinir-kas rahatsızlığı olan kişilerde bu ikilinin kullanımı uygun değildir. Öte yandan daha iyi bir yüz uyumu için buruna komşu yapıların da bazen tedavisi gerekebilir. Bunlardan birisi dudaktır. İnce dudak burnu daha büyük gösterir. (Kontrast illüzyonu) Dudağın dolgunlaştırılması göreceli olarak burnu küçültecektir.

Burun ucu lifting

İşlem CS askı olarak bilinen burun önünde bulunan kıkırdakla septum adı verilen kıkırdak arasındaki bağlantı açısının değiştirilmesi prensibine dayanır. Burun ucu askılama yöntemine göre anatomik yapıları koruma, dikkate alma ve kalıcılık gibi artıları vardır. Botoks ve dolgu yeterli gelmezse, basit bir işlem olarak burun ucu lifting'i uygulanabilir. Burun ucu lifting, lokal anesteziyle ve tek burun deliği içinden yapılan, kalıcılığı bir işlemdir. İşlem sonrası kişinin günlük yaşantısına devam etmesi söz konusudur. Görünen dikiş yoktur. Tek burun deliğinde ve içeride yer alan dikişler bir süre sonra erir. Çoğu zaman pansuman bile yapılmaz, bazen burun ucuna bant yapıştırılır.

 

Son güncelleme: 08:49 - 11.02.2016