Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne olma şansını arttıran yöntem Histeroskopi
Anne olma şansını arttıran yöntem Histeroskopi
Acıbadem Maslak Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlatıyor…
Yaşam 12 Mayıs 2016 - 23:54

Rahim içi yapışıklıklar, rahim içindeki miyom veya polipler embriyonun tutunmasını engelleyen sorunlardır. Histeroskopi adlı yöntem, işte bu sorunların teşhis ve tedavisini sağlayarak tüp bebek yöntemindeki başarı şansını arttırır…

Tüp bebek tedavisi sonucunda başarılı bir hamilelik elde edilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında yer alan embriyo kalitesi ile rahim içi dokunun düzgünlüğü, hamileliğin oluşabilmesi ve devam edebilmesi bakımından önemli etkenlerdir. Bebek sahibi olmakta sorun yaşayan kadınların yüzde 30'unun rahim içinde anomali bulunmaktadır. Bu tür sorunların giderilebilmesi için geliştirilen histeroskopi yöntemi; rahim ağzında darlık, rahim içinde hamileliğe engel olabilecek miyom, polip ve yapışıklık gibi problemlerin teşhisi ve tedavisini sağlarken embriyonun tutunma şansını da arttırır…

14

Nasıl uygulanır?

Rahim içindeki ve rahim duvarındaki hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan histeroskopi genellikle güvenilir ve problem yaratmayan bir işlemdir. Tanı ve teşhiste yanılma riski yok denilecek kadar azdır. Vücuda yönelik her işlemde olduğu gibi histeroskopide de yarar ve zarar bu işlemi gerçekleştiren ellerin yeteneğine bağlıdır. Eğer bu işlemi yapan doktor konu hakkında bilgili ve deneyimli değilse beklenmedik komplikasyonlar yaşanabilir. Tanısal amaçla teşhis koymak için yapıldığında ise pek riski yoktur. Kısa süreliğine rahim içine histereskopla (bir kamera ile) girilerek rahim içi ve duvarından görüntü alınır. Ancak histeroskopinin ciddi yöntemi ameliyattır. Ameliyatta, teşhisi konan rahatsızlığın tedavisi yapılır; bu süreçte genel anestezi kullanılır. Geçmişte çok sayıda kadın yaşadıkları hastalıklar ve tıbbın henüz gelişmemiş olması neticesinde rahimlerinin alınmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Histeroskopi sayesinde artık rahim alınmasını gerektiren vakalar büyük oranda azalmıştır. Günümüzde rahim ancak tedavide geç kalınmış ve geri dönüşü olmayan ciddi bir hastalık olduğu sürece alınmaktadır. Çünkü histeroskopi hemen her rahim hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Riski var mı?

Her histeroskopide geçerli olmayan bazı durumlar ise şunlardır:
– İşlem sırasında vücuda verilen sıvıların rahimde birikmesi,
– Aşırı kanama,
– Rahim veya rahim ağzının delinmesi,
– Anesteziye bağlı risklerin yaşanması,
– Rahim içini genişletmek için kullanılan maddeye bağlı gelişen sorunlar,
– Rahme yakın yan organlarda hasar oluşması.
Histeroskopi genelde güvenilir ve zararsız bir işlemdir. Tüm bu komplikasyonların her vaka için genellenmesi çok yanlıştır.

16

Hem teşhis hem de tedavi

Histeroskopi yöntemi, tanısal ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılır. Tanısal histeroskopide teşhis ve tanı için görüntü alınır. Cerrahi histeroskopi ise tedavi sırasında kullanılır. Tanı amaçlı olan yöntemin bir diğer adı ise ‘ofis (tanısal) histeroskopi'dir. Bu işlemle, rahim içerisindeki miyom, polip, yapışıklık, septum (perde) gibi sorunlar tespit edilir. Bu sorunlar arasında yer alan yapışıklık ve perde kaynaklı problemleri çözmede yöntem başarıyla sonuçlanır. Tanısal histeroskopi kimi zaman tek başına kimi zaman ise laparoskopiyle birlikte gerçekleştirilebilir. Ofis yani tanısal histeroskopinin etkili olduğu durumları sıralamak gerekirse:
– Aşırı ve düzensiz adet kanaması,
– Kısırlık,
– Tekrarlayan düşükler,
– Rahim içerisinde yapışıklıktan şüphelenilmesi,
– Ultrasonda rahim içerisinde polip veya miyom benzeri alanlar izlenmesi,
– Rahim içerisinde çıkarılamayan veya yer değiştirmiş spiral olması gibi örnekleri verebiliriz.
Menopoz öncesinde ve sonrasındaki anormal kanamaların tanısında ofis histeroskopinin son derece yararlı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Tüp bebek tedavisine başlayacaksanız…

Tüp bebek tedavisine başlanacak olan bir kadının önceden çekilmiş bir rahim filmi yok ise tanısal histeroskopi yardımıyla rahim içine histeroskopiyle girilerek rahmin tedaviye uygun olup olmadığı kolayca saptanabilir. Yumurtalıklarda yer alan bir çikolata kisti (endometriozis), rahimde yer alan bir miyom veya hidrosalpenks (tüplerin geçirilmiş iltihap sonrası içleri sıvı dolu genişlemiş görünümü) gibi diğer problemlerin laparoskopik cerrahi yönteminin uygulanmasıyla ortadan kaldırılması tüp bebekte başarı şansını arttırmaktadır. Cerrahi histeroskopi uzmanlık gerektiren ve dikkat isteyen bir yöntemdir. Uygulama sırasında yapılan bir hata hastanın yaşamını ciddi şekilde tehdit edebilir. Bu uygulamada ise yüzde bir veya iki oranında komplikasyon yaşanabilir. Histeroskopi sonrasındaki birkaç gün bir miktar vajinal akıntı ve kramp hissedilmesi normaldir. Sıradan ağrı kesicilerle bu sorun atlatılabilir. İşlem sonrasında herhangi bir enfeksiyon riskine karşı korunmak amacıyla cinsel ilişkiden birkaç gün uzak durulması tavsiye edilir.

17

Önem taşıyan diğer testler

Tüp bebek tedavisinde, karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (CGH) ve ERA testi de başarıyı arttıran yeni yöntemlerdir…

Karşılaştırmalı genomik hibridizasyon testi

Bir embriyonun rahme tutunabilmesi için o embriyonun kromozom sayısının normal olması gerekir. İnsanda 23 çift yani 46 tane kromozom vardır. 46 kromozom içinde de cinsiyeti belirleyen kromozomlar kadında XX, erkekte XY'dir. Karşılaştırmalı genomik hibridizasyon; embriyonun tüm kromozomlarının incelenebildiği, DNA miktarındaki değişikliklerin karşılaştırılmalı olarak değerlendirildiği güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca karşılaştırmalı genomik hibridizasyon yöntemiyle sonuç 12-24 saat gibi kısa bir sürede elde edilebilmektedir. PGT için üçüncü gün embriyosundan bir hücre alınarak yapılan değerlendirme embriyoya zarar verebilir. Bunun da gebelik oranlarına olumsuz etki ettiği yönünde sonuçlar vardır. Öte yandan beşinci gün embriyosundan yapılan PGT işleminde plasentayı oluşturan dokulardan alınan 4-5 hücreyle çalışma olanağı olduğu için daha avantajlıdır. Beşinci gün embriyosundan değil plasentayı oluşturan dokudan alınan hücrelerin karşılaştırmalı genomik hibridizasyon yöntemiyle değerlendirilmesiyle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve ileri kadın yaşı vakalarında gebelik başarısının arttırılabileceği tespit edilmiştir.

13

Tekrarlayan başarısızlıklara karşı ERA Testi

ERA, rahmin embriyoyu kabul edeceği en uygun zamanı belirleyen çok ileri genetik bir testtir. Bu testle rahmin içinden bir parça alınıp toplam olarak 238 gen incelenir ve rahmin embriyo verilmesi için uygun olup olmadığı tespit edilir. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan kadınlara uygulanır. ERA testinin yapılması planlanan çiftlerden tüp bebek yöntemiyle elde edilen kaliteli üçüncü ve beşinci gün embriyolar rahme nakledilmeyerek dondurulur. En az iki ay sonra rahmin kalınlaştırılmasına yönelik tedavi sonrası özel bir aletle doku biyopsisi yapılır ve dokular özel bir tüp içinde genetik merkezine gönderilir. Rahmin embriyonun tutunması açısından en uygun günler tespit edilir. Eğer rahim belirlenen günler için embriyonun nakline uygunsa bir sonraki adet döneminde embriyo çözme-nakletme tedavisi planlanır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre tekrarlayan başarısızlık yaşayan çiftlerin yüzde 27 -30'unda başarı elde edilmiştir.

YARIN: Deneme sayısı tüp bebekte başarı oranını arttırır mı?

Son güncelleme: 23:57 - 12.05.2016