Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Annelerin en büyük kâbusu uykusuzluk
Annelerin en büyük kâbusu uykusuzluk
Yaşam 4 Mart 2016 - 00:36

Birgan BİLEKE

Çocuk sahibi olarak dünyanın en güzel duygusunu yaşayan kadınlar, eski hayatlarıyla ilgili en çok uyuyabildikleri zamanları özler. Bir yakınlarının ortaya çıkıp da “Sen uyu, ben bebekle ilgilenirim” demesi adeta bir mucizedir. Ama zamanla anneler bilgilenir ve bebeklerin mışıl mışıl uyuması için gereken tüyoları uygulamakta gecikmezler.

– Bebeğiniz uykuya dalmadan önce mutlaka tok ve altı temizlenmiş olmalıdır.
– Gün boyu ne kadar yorulmuş olursa olsun bebekler genellikle uyumak istemez. Ama esnemek, gözlerini ovuşturmak, gözlerinin kızarması gibi uykulu olduklarına dair ipuçları verirler. Tam bu sırada bebekleri yataklarına yatırmak kolayca uykuya dalmalarını sağlar.
– Her gün aynı saatte bebeği yatağa yatırmak zaman içerisinde bir rutin haline gelir. Bu duruma alışan bebek bir süre sonra aynı saatte otomatikman uyumaya başlar.
– Uykuya dalan bebek ağladığı an onu yataktan almak bir süre sonra bebek için oyun haline gelebilir. Fakat bu ağlamanın çeşitli sebepleri vardır. Kâbus, anlık uyanma ve çevresinde kimseyi görememe gibi… Gerçek bir neden olmadıkça bebeği yerinde bırakmak doğru olandır.
– Gündüz keyifli vakit geçirmiş ve iyi uyumuş bebekler gece de mışıl mışıl uyur. O nedenle gün içinde birlikte oyun oynamaya ve huzursuzluk yaratan durumlardan kaçınmaya ayrıca özen göstermelisiniz.
– Uykuya dalarken yumuşak bir sesin eşlik etmesi bebeğe huzur verir. O yüzden yanında oturup ona anlayamayacak kadar küçük olsa dahi masal okumak, hafif bir müzik çalmak iyi gelebilir.
– Bebeğin yatak odasında dikkatini dağıtacak hareketli bir oyuncak olmamasına dikkat edin.

Temizlikte papatya ferahlığı

Pek çok marka hijyen konusundaki yeni teknolojileri kullanarak minikleri rahatlatacak ürünlerle evlerimize konuk oluyor. Lila Kağıt'ın ürünleri bu açıdan dikkat çekiyor. İçeriğindeki Provitamin B5 ve papatya özüyle ferahlık ve rahatlama sağlayan ürün dermatolojik olarak test edilmiş. Cildi beslerken nemlendiren ürün, hiçbir kimyasal ajan, alkol, sentetik malzeme içermiyor.

Etiketler