Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Annelik şansını arttıran test
Annelik şansını arttıran test
Gebelik öncesinde yapılan genetik bir tarama testi olan q-PCR ile artık anne adayına kromozomal açıdan sağlıklı ve normal embriyolar transfer edilebiliyor.
Yaşam 3 Haziran 2016 - 00:16

Gebelik öncesinde yapılan genetik bir tarama testi olan q-PCR ile artık anne adayına kromozomal açıdan sağlıklı ve normal embriyolar transfer edilebiliyor. Bu sayede gebelik şansı artarken, düşük riski de azalıyor…

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en önemli alternatifi olan tüp bebek tedavisindeki başarısızlıklar artık teknoloji sayesinde tarihe karışıyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'nden Dr. Hakan Özörnek, yeni teknolojilerin günümüzde daha fazla kadına anne olma şansı tanıdığının altını çiziyor.

Sağlıklı embriyo seçimi

Dr. Hakan Özörnek, sağlıklı bir bebek sahibi olmaya giden yolun sağlıklı bir embriyodan geçtiğini ifade ederek şu bilgileri verdi: “Özellikle belirli bir yaşın üzerindeki anne adaylarında, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ve düşük yaşayan çiftlerde sağlıklı embriyoların seçilmesi işlemi büyük önem taşır.”

20

Genetik tarama önemli

Sağlıklı embriyo seçiminde yapılan genetik tarama testleri büyük önem taşıyor. Bu yöntem dört saat gibi kısa bir sürede yüzde 99.8 oranında başarılı sonuç veriyor. Bu sayede em-
briyoya zarar vermeden ve hastanın tedavisine ek bir fiziksel rahatsızlık eklemeden genetik bozukluğu olan, ileri dönemde düşükle sonuçlanacak embriyolar anne rahmine yerleştirilmeden tespit edilerek, tüp bebek başarısı arttırılıyor.

Genetik tarama testi q-PCR'nin ayrıcalıkları

– Gebelik şansını yüzde 65 oranında arttırıyor.
– Düşük riskini yüzde 50 oranında azaltıyor.
– Doğumsal kusur (Down sendromu vb.) ihtimalini düşürüyor.
– Benzerlerine oranla ekonomik bir seçenek sunuyor.