Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Antidepresanlar çocuklara zararlı
Antidepresanlar çocuklara zararlı
Ağır depresyon hastası çocuklarda antidepresan tedavisi ters tepki yaratabiliyor
Yaşam 14 Haziran 2016 - 10:16

Yapılan araştırmalara göre ağır depresyondaki çocuk ve gençlerde antidepresan tedavisi etkili değil. Hatta bazı vakalarda çocuk ve gençlerde intihar eğilimini de artırdığı gözlemlendi.

The Lancet dergisinde yayınlanan bu araştırma, 9-18 yaşları arasındaki 5 binden fazla yapılan 34 klinik incelemeye dayanıyor. Sonuç olarak çocuk ve gençlerin antidepresanlarla tedavi edilmesinin açık bir avantajı yok. Hatta antidepresanların bazı vakalarda 18 yaş altındaki genç ve çocuklarda intihar eğilimini de artırdığı kaydedildi.

Antidepresanların bazı vakalarda 18 yaş altındaki genç ve çocuklarda intihar eğilimini de artırdığı kaydedildi.

Bu tür ilaçlar kullanan depresyondaki genç hastaların yakından izlenmesi tavsiyesinde bulunan yazarlar, antidepresanların özellikle 18 yaş altındakiler üzerindeki etkileri konusunda kesin tanıların olmadığından şikâyet etti.

ÇOCUKLARDA DEPRESYON ORANI ARTIYOR

6-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 3’ü, 13-18 yaş arasındaki gençlerin yüzde 6’sı ağır depresyonda.

ABD’de antidepresanla tedavi edilen 18 yaş altı genç ve çocukların oranı 2005-2012 yılları arasında yüzde 1,3’ten yüzde 1,6’ya çıktı.