Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Armut tipi vücudu olanlar dikkat!
Armut tipi vücudu olanlar dikkat!
Üst tarafımız zayıf fakat alt tarafımız çok şişmansa, özellikle kadınların yüzde 15’ini etkileyen ‘lipödem’ sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz…
Yaşam 9 Şubat 2016 - 00:48

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı  Doç. Dr. Yener DEMİRTAŞ

Üst tarafımız zayıf fakat alt tarafımız çok şişmansa, özellikle kadınların yüzde 15'ini etkileyen ‘lipödem' sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz…

Toplumda kilo ve estetik görünüm açısından bir problem olarak bilinen lipödemin genetik bir hastalık olduğuna ve genellikle kadınlarda görüldüğüne dikkat çeken Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yener Demirtaş konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Kadınların yüzde 15'i lipödemden etkileniyor

Lipödemde şişlik ayak bileğine kadar inebilir ve uylukların dış tarafında aşırı yağlanmaya bağlı çıkıntılar oluşur. Lipödemin derecesi hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte kimi zaman hafif seyrederken kimi zaman hastalarda yürümeyi bile engelleyebilir. Kadınların yaklaşık yüzde 15'ini etkileyen bu durumun, ailenin birden fazla kadın ferdinde görülme riski oldukça yüksektir ve bu hastalığa hormon bozukluklarıyla bazı kronik hastalıklar sebep olabilir.

Selülit mi yoksa obezite mi?

Lipödemin erken evre belirtileri genellikle selülitle karıştırılabilir ve bazı kişiler tedavi için güzellik terapisti veya medikal estetikçi gibi kimselere ulaşarak tedavi yoluna gidebilir. Ancak doktor dışında başvurulan güzellik uzmanları selülitle lipödemi ayırt edemediğinden, yanlış uygulamalar yaparak şikayetlerin artmasına sebep olabilir. Selülit tedavisinde yaygın olarak kullanılan sıcak ve mekanik kompresyon gibi sıkılaştırıcı olduğu düşünülen sistemler, lipödem tedavisi için uygun değil hatta sakıncalıdır. Aslında selülit de bu agresif uygulamalara başlangıçta olumlu yanıt verse de uzun vadede daha ağır bir şekilde tekrarlayabilir. Bu sebeple, selüliti olduğunu düşünen kadınlar herhangi bir uygulama yaptırmadan evvel mutlaka bir plastik cerraha danışıp selülit ve lipödem ayrımı yaptırmalıdır.

Dolaşımı yavaşlatıyor

Kilo aldıkça kalça, uyluk ve bacak daha çok şişer. Ancak kilo vermekle saydığımız bölgelerdeki yağlanma azalmaz ve kilo kaybı vücudun üst kısmında oluşur. Bu durumun fark edilmediği durumlarda kişi kilolu veya obez olarak nitelendirilir. Bacağın alt kısmında biriken yağ dokusu, ayak bileğinden ayağa doğru sarkan halka şeklinde bir şişliğe sebep olabilir. Öğleden sonraları bacaklarda artan şişlik gece uyurken azalalabilir. Özellikle bacaklarda belirgin bir ağrı ve morarma söz konusudur. Erken evrelerde ise yağ birikintilerinin sebep olduğu küçük nodüller oluşur. İleri evrelerde bu yağ birikintileri büyüyerek lobüllere yani deriden yanlara sarkan büyük yağlı dokulara dönüşür. Lipödemde biriken yağlar kan dolaşımını yavaşlatarak daha fazla yağ birikmesine sebep olan bir kısırdöngüye yol açar. Lipödem hastalarında adet dönemlerinde memelerde ağrı da sık görülen bir durumdur.

İlaçla tedavi edilemez

Lipödemin modern tedavisinde fazla kilolardan kurtulmak için az yağlı, az tuzlu ve az kalorili diyetle birlikte lenf damarlarının korunduğu, lipödeme özel uygulanan lenf koruyucu vaser liposuction kullanılır. Bu amaçla uygulanacak liposuction, estetik amaçlı liposuction'dan farklı olup lipödem konusunda deneyimli merkezlerde ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Çünkü lipödem tedavisinde büyük miktarlarda yağ alınması gerekir ve hastaların olası komplikasyonlardan korunması için özel bir hazırlık yapılmalıdır. Lenf koruyucu vaser liposuction'ın en önemli farkı ise ameliyat sonrası kanama ve morluk gibi şikayetleri azaltmak için estetik liposuction'da kullanılan sıradan korseler yerine kişiye özel korselerin kullanılması gerekliliğidir. Operasyon öncesinde belden bileğe kadar hastanın detaylı ölçüsü alınır ve hangi bölgenin kaç santim inceltileceği hesaplanır. Hastaya özel bir korse üretilir.

 

Son güncelleme: 09:04 - 09.02.2016