Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Asitli içecekler kısırlığa yol açıyor!
Asitli içecekler kısırlığa yol açıyor!
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, asitli içeceklerin erkeklerde kısırlığa neden olduğunu söyledi.
Yaşam 19 Eylül 2017 - 15:17

Hakan Çoksüer, asitli içeceklerin zararlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Asitli içeceklerin  kişinin hayatında sanıldığından daha fazla yer kapladığını bildiren Doç. Dr. Çoksüer, kolanın özellikle çocuklar, gençler ve yaşı ilerlemiş kişiler tarafından sıklıkla tercih edildiğini kaydetti.

shutterstock_89121862-custom

Çok sevilen asitli içeceklerin zararlarının da olduğunu aktaran Doç. Dr. Çoksüer, “Asitli içeceklerin içeriğindeki glikoz şurubu kalbin ve yüksek kolesterol ve tansiyon sorunlarıyla karşı karşıya kalmanız yol açabilir. Ayrıca böbrek, kemik hastalığı, astım ve diş problemlerine de yol açmaktadır. Aşırı asitli içecek tüketmek sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa yol açabilir” dedi.

shutterstock_216901723-custom

Dünya üzerinde en çok tüketilen asitli içeceklerin içeriğinin yalnızca bilenen kısmıyla bile son derece tehlikeli olduğunun araştırmalar sonucu ortaya çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Çoksüer, “Yeni bir araştırmada kolanın erkeklerin sperm kalitesini düşürdüğü iddia edildi. Asitli içecekler erkekte, testosteron hormon dengesini bozarak, erkeklerde sperm sayısını ve hareketini önemli derecede azaltmaktadır.”

shutterstock_263624681-custom

“Bu da erkeklerde üreme fonksiyonlarını önemli derecede etkilemektedir. Çok fazla şeker içermesinden dolayı obeziteye de davetiye çıkarır. Yapılan çalışmalarda obez erkeklerde sperm sayısı normal kilolu erkeklere oranla yüzde 15 daha az olduğu saptanmıştır. Obezite riskinin artışına bağlı olarak da sperm sayısının azalması gebe kalma şansını azaltabilmektedir. ”

shutterstock_284119877-custom

Güney Danimarka Üniversitesi’nde 2 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada alınan sperm örneklerinde üzerinde yaptığı incelemeler neticesinde, aşırı asitli içecek tüketiminin sperm kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü ortaya çıkardı.

shutterstock_292525172-custom

Araştırmada günde bir litreden fazla asitli içecek içen gençlerin çok düşük sperm değerlerine sahip olduğunu gözlemledi.

shutterstock_296920823-custom

Bu nedenle yazları serinlemek için içeceğiniz bir bardak asitli içecek yerine soğuk bir ayran veya meşrubat size hem aynı ferahlığı yaşatacak hem de sağlığınızı bu denli riske sokmayacaktır” diye konuştu.

shutterstock_433837705-custom

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.