Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aşkta da işte de ilk 30 saniye…
Aşkta da işte de ilk 30 saniye…
İş görüşmesi mi yoksa ilk buluşma mı daha zor?
Yaşam 28 Mart 2016 - 15:23

Nihayet beklediğiniz an geldi ve günlerdir konuştuğunuz sevgili adayı size buluşma teklif etti ya da haftalardır haber beklediğiniz iş yeri sizi görüşmeye davet etti. Kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi atıyor, elleriniz hiç durmadan terliyor, aklınızdan bin bir türlü soru geçiyor ve heyecanınız bir türlü dinmek bilmiyor. İş görüşmesinde de ilk buluşmada da buraya kadar senaryo aynı Peki ya sonrası?

İş görüşmesi mi yoksa ilk buluşma mı daha zor? Foto: Bülten
Türkiye'nin en büyük ilişki ve arkadaşlık platformu, iş görüşmesi ile ilk buluşmayı masaya yatırıyor ve şu soruya cevap arıyor: İş görüşmesi mi yoksa aşk görüşmesi mi daha zor?

İŞ GÖRÜŞMESİ GÖRÜŞME ÖNCESİ
Görüşmeye gideceğiniz iş yeri hakkında kurumsal internet sitesinden veya o şirkette çalışan eski iş arkadaşlarınızdan bilgi edinmeniz önerilir.

İş mülakatına giderken temiz ve resmi giyinmeniz tavsiye edilir. Ağır makyaj ve parfümden, dekolte kıyafetlerden kaçınmanız önerilir.

İş görüşmesi mi yoksa ilk buluşma mı daha zor? Foto: Bülten
Görüşme saatine en az 15 dakika kala mülakatın yapılacağı şirkette olmanız tavsiye edilir

GÖRÜŞME
Sizi mülakata alacak kişilerle karşılaştığınızda güler yüzlü olmanız önerilir.

Kendinize güvenmeniz ve samimi bir şekilde selam vererek karşı tarafın elini sıkmanız tavsiye edilir. Unutmayın, uzmanlara göre iş görüşmelerinde karşı tarafı ikna etmek için ilk 30 saniye oldukça önemli.

“Ne içmek istersiniz?” diye sorulduğunda hiçbir şey içmemek çekingenlik olarak algılanacağı için bir bardak su istemeniz önerilir.

İş görüşmesinde yaptığınız iyi şeyleri doğru ifadelerle öne çıkarmanız ve bundan korkmamanız önerilir.

Görüşme sırasında eski iş yerinizden özlemle ya da nefretle bahsetmemeniz tavsiye edilir.

GÖRÜŞME SONRASI
İş görüşmesinden çıktıktan sonra nasıl bir mülakat geçirdiğinizi kendi içinizde değerlendirmeniz önerilir. “Bu şirkette mutlu olur muyum?” ya da “Bu şirkette kendime bir kariyer planı çizebilir miyim?” sorularına cevap aramanız tavsiye edilir.

AŞK GÖRÜŞMESİ GÖRÜŞME ÖNCESİ
Sevgili adayınız ile ilk buluşmanızı gerçekleştirmeden önce onu Google ve tüm sosyal ağlardan araştırın, ortak arkadaşlarınız varsa onlardan da bilgi almayı unutmayın.

Güzel bir ilk buluşma için temiz ve özellikle rahat kıyafetler tercih edin. Doğallığınızı ön plana çıkarmak için aşırı makyajdan ve parfümden kaçının.

Son anda randevuyu iptal etmeyin, buluşma saatine sadık kalın. Kendinizi naza çekmek istiyorsanız karşı tarafı 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Ancak karşı tarafı buluşmadan soğutmak istemiyorsanız gecikme sürenizin dozunu iyi ayarlamalısınız.

İş görüşmesi mi yoksa ilk buluşma mı daha zor? Foto: Bülten
GÖRÜŞME
İlk kez karşılaştığınız biri hakkında fikir sahibi olmak için 30 saniye yeterlidir” –    diyen uzmanların sözlerine kulak verin. Sevgili adayınızla karşılaştığınızda güler yüzlü ve samimi olun. “Elini mi sıksam, yanağından mı öpsem?” tedirginliğini yaşıyorsanız, ne çok soğuk ne de çok sıcak bir selamlaşmayı tercih edin.

Potansiyel sevgilinizle ilk buluşmanızda içkiyi fazla kaçırmamaya dikkat edin.
Aşk görüşmesinde konuşmayı tekelinize almamaya özen gösterin ve iyi yanlarınızı ortaya çıkaracaksınız diye sürekli kendinizi anlatma telaşı içinde olmayın.
Hayatınızın aşkı olma ihtimali taşıyan kişinin önünde eski sevgililerinizden bahsetmeyin ve onlar hakkında kötü şeyler söylemeyin.

GÖRÜŞME SONRASI
lk görüşmenin ardından nasıl bir buluşma geçirdiğinizi düşünün. Karşınızdaki kişiyle birlikte olmak isteyip istemediğinize karar verin. Buluşmanızın ilişkiye dönüşmesini istemiyorsanız kibarca bunu karşı tarafa belirtin. Bu sevgili adayıyla birlikte olmak istiyorsanız ya ilk adımı siz atın ve bunu kendisine açıklayın ya da sabırla ondan haber gelmesini bekleyin.

Şimdi siz karar verin, hangisi daha zor, iş görüşmesi mi, aşk görüşmesi mi?

Son güncelleme: 16:25 - 28.03.2016