Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aşure Günü yaklaşıyor, Aşure Günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır, işte kolay aşure tarifi…
Aşure Günü yaklaşıyor, Aşure Günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır, işte kolay aşure tarifi…
Muharrem ayının onuncu gününde kutlanacak olan Aşure Günü için kısa bir süre kaldı. 2017'de Aşure Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor merak ediliyor. İşte Aşure Günü için en kolay aşure tarifi ve Aşure Günü'nün tarihi ve Aşure Günü'yle ilgili merak edilenler...
Yaşam 20 Eylül 2017 - 12:32

Hicri senenin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününe gelen Aşure Günü bu sene 21 Eylül Perşembe günü kutlanacak. Arapçada on anlamına gelen aşure ise, Nuh tufanının onuncu gününde Nuh Peygamber tarafından elinde kalan son malzemelerle yaptığı yemektir. Bu yüzden Muharrem ayının onuncu günü Aşure Günü olarak kutlanır ve tarife göre aşure yapılarak herkese dağıtılır.

AŞURE FARKLI KÜLTÜRLERDE DE VAR

Aşure günü her ne kadar İslam'da büyük önem taşısa da, aslında diğer dinler ve inançlarda da pek çok hikayeye konu edilmiş ve önem arz edilmiş bir gün. Arapça ‘aşara' kelimesinden gelen bu tatlı, Ermeniler'de ‘anuş-abur', Ortodoks Hıristiyanlar'da da ‘koliva' ismiyle karşımıza çıkıyor. Birçok dini hikayeyi temsil ediyor ve farklı ritüellerle her sene belli günlerde tekrar tekrar hayat buluyor. Hayvansal ürün içermeyen aşurenin bu özelliği de bazı topluluklarda ona farklı anlamlar yüklüyor.

asure-670

EN GÜZEL AŞURE TARİFİ

Malzemeler
500g aşurelik buğday (3 su bardağı)
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
200 g kuru kayısı
200 g kuru üzüm
1 su bardağı fındık
3 lt su
2 su bardağı süt
4 su bardağı toz şeker
çeyrek çay kaşığı tuz
çeyrek çay kaşığı karabiber
yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu alın)

Aşureyi süslemek için gereken malzemeler

25 g fındık
25 g kuş üzümü
100 g ceviz
1 adet nar
Tarçın

Nohut ve fasulye ayrı ayrı pişirilir. Buğday yıkanarak ayrı tencereye alındıktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda kaynatılır. Buğday kaynarken çıkan sarı su süzülür. Aynı süzme işlemi 2 kere daha tekrarlanır. Süzme işleminden sonra buğdayın üzerine biraz daha su ilave edilerek 50 dakika kadar daha pişmeye bırakılır. İyice pişen buğday, nohut, fasulye, doğranmış kayısı, kuru üzüm ve yıkanmış pirinç ile 15 dakika daha kaynatılır.
Ardından sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suya eklenerek yine 15 dakika kadar kaynatılır. Aşure pişirirken dikkat edilmesi gereken 3 litre kadar su kullanımıdır. Pişirme işlemi esnasında yanınızda sürekli kaynar su bulundurmaya özen gösterin. Kaynama işlemi bitince aşurenizi kaselere alarak, üstünü nar ve tarçınla süsleyebilirsiniz.

Son güncelleme: 14:21 - 20.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.