Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
At üstünde liderlik dersleri!
İnsana en sadık, en hisli, en yetenekli hayvanlardan biri atlar… Yük taşıma, av sporu, yarış gibi pek çok alanda kullanılan atlarla şimdi de liderlik dersleri veriliyor. Kısacası atlar insanlara lider olmayı öğretiyor!
Yurdagül UYGUN
Yaşam 2 Haziran 2016 - 15:33

Yaklaşık 6 bin yıl önce evcilleştirilen ve insana hizmet etmede en yetenekli hayvanlardan biri olan atlar bugüne kadar yük taşımada, av sporlarında, yarışlarda, izinsiz gösterilerin kontrolünde kullanıldı.

En sadık, insandaki enerjiyi hemen hisseden, ağlayan, üzülen, küsen, kısacası hisseleri en kuvvetli olan hayvan olan atlar, bir süredir liderlik eğitimlerinde kullanılıyor.

Almanya'da 20 yıl önce başlayan atlarla liderlik eğitimlerini, İstanbul'da Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübü (TASK) de gerçekleştiriyor.

Kulübün başkanı Tulya Kurtulan, “Neden atlarla liderlik eğitimi” dediğimizde “Çünkü atlar doğada av hayvanı. Sürü halinde yaşıyorlar ve sürünün bir lideri var. En güzel otlağı da sürünün lideri gösteriyor ya da bir tehlike geldiğinde sürünün liderini takip ediyorlar. Atları doğasından koparıp ahırlara koyduğumuzda spor amaçlı kullanmaya başladığımızdan beri atların liderliğini insanlar üstlenmiş durumda” diye yanıtlıyor bizi.

Bu nedenle atların lider odaklı yaşayan hayvanlar olduklarını anlatan Kurtulan, şöyle devam ediyor: “Bu yüzden biz, liderlik özelliklerimizi onların yanında doğru göstermezsek, bizleri dinlemezler, bize saygı duymazlar, anlayamazlar ve bizimle hareket etmezler. Atlar çok büyük hayvanlar. Biliyorsunuz ki 700-800 kiloluk hayvana kuvvetle, şiddetle hükmetmek maalesef ki mümkün değil. O yüzden de bizler onlarla doğru iletişimi kurarak vücut dilimizi doğru, ses tonumuzu doğru kullanarak ve içimizdeki liderlik özellikleriyle yönlendiriyoruz.”

Eğitimde kullanılan atların önemli olduğunu vurgulayan Kurtulan, “Bu işte doğal atlar kullanılıyor. Yani travmalı atlar olmamalı. Dayak yememiş ya da yarışlarda kullanılmış olmamalı. Ancak yılkı atlarıyla da aynı sonucu alabilirsiniz. Doğal olmalı” diye konuştu.

ATLAR KARTVİZİT OKUYAMAZLAR

Atların kartvizit okuyamadığını, insanlara ayna olduğunu anlatan Kurtulan, “Atlar, hemen ne hissettiğimizi, enerjimizi hissedeler. Atalara ‘mış' gibi yapamayız. İş dünyasında, ailemizde, mahallemizde, bir takım maskeler takarız, roller üstleniriz ve ‘mış' gibi yaparız. Ama atlarla çalışırken kendimizi keşfetmenin keyfini yaşıyoruz. Çünkü atlar bizim korktuğumuzu, endişeli ya da stresli olup olmadığımızı ve liderlik özellikleri taşıyıp taşımadığımızı hemen anlıyorlar” diyor.

at_egitim_sozcu

BİR YA DA İKİ GÜNLÜK EĞİTİM

TASK'ta atlarla liderlik eğitimi bir gün yapılıyor. İkinci aşamaya katılmayan isteyenler içinse iki gün süren eğitimler veriliyor.

Eğitimin birinci bölümünün adı; ‘Hiyerarşi'. Bu bölümde bir grup at, etrafı çitlerle çevrili geniş bir alana serbest bir şekilde bırakılıyor. Katılımcılar, çitlerin gerisinde atların doğal ortamda birbirlerine davranışlarını gözlemliyor ve bu davranışların insan hayatındaki eş değeri inceleniyor. Çünkü doğal liderlik kavramı güven, saygı, anlamak ve enerji temellerine dayanıyor.

DOĞAL LİDERLİK

İkinci bölümde ise ‘Doğal Liderlik' inceleniyor. Atla insan ilişkisinde insanın rolünün kavrandığı bu bölümde, her katılımcı, bir atı başlangıç noktasından hedefe yedekte yürüterek götürmesi isteniyor.

ÖZELEŞTİRİYİ ATLAR YAPIYOR

‘Uzaktan Yönetim' bölümünde belirli bir kapalı alanda her hangi bir yardımcı malzeme kullanılmadan, basit komutlar ata uygulanıyor. Böylece katılımcının kendindeki güçlü ve zayıf yönlerini bir atın söylemesi sağlanıyor, öz eleştirilerde daha rahat, açık ve gerçekçi olması hedefleniyor.

‘Hedef Odaklı Yönetim'de ise stres atlında kontrol yönetimi, iletişim, empati ve sözünü geçirebilmek öğretiliyor. Burada katılımcılara daha önceden hazırlanmış bir parkur üzerinde atı belirlenmiş hedefe ulaştırmaları isteniyor.

GÜVEN VE SAYGI NOTU

Son bölüm ise ‘Güven'. Burada liderlik kavramının en önemli temeli olan güven ve saygı üzerinde duruluyor. Atlar katılımcılara ancak güven ve saygı üzerine kurulu bir ilişki içinde kendilerini kontrol etme şansı tanıyor. Bu bölümde katılımcılar iki kişilik ekip halinde sırayla diğer arkadaşının üzerinde olduğu atı belirlenen hedefe yedekte götürüyor.

Son güncelleme: 16:12 - 02.06.2016