Atlar insanları anlayabiliyor

Atlar insanları anlayabiliyor

28 atla yapılan bir araştırma, atların insan duygularından etkilendiklerini gösterdi
Yaşam 10 Şubat 2016 - 16:55
Yaşam Ekibi

İngiltere’de Sussex Üniversitesi atlarla ilgili bir araştırmaya imza attı. Bu araştırmaya göre atlar, insanların yüzündeki ifadeleri anlayabiliyor ve tepki veriyorlar.

28 atla yapılan bu deneyde, atlara daha önce göremedikleri insanların çeşitli yüz ifadeleriyle çekilmiş fotoğrafları gösterildi. Kızgın yüz ifadesi gösterilen atlar sol gözünü daha çok kullandı. Olumsuz bir ifadenin fotoğrafına bakan atlarsa kafalarını sola çevirdi. Bu deneyde, stresli yüz ifadesi de atlarda kalp atışının hızlanmasına neden oldu.

YÜZ İFADESİNE GÖRE RİSKLERİ AYIRT EDEBİLİYORLAR 

Araştırmayı yapan bilim insanlarından Amy Smith, bu deneyde atların negatif ifadelere daha fazla tepki gösterdiğini belirtti. Bu tepkileri de, atların karşılaştığı riskleri ayırt etmek adına geliştirdiğini söyleyen Smith, atlar örneğin kızgın bir yüz gördüğünde negatif davranışlar bekliyor.

Araştırma, köpeklerin de arasında yer aldığı türler üzerinde yapılan çalışmalarda, olumsuz eylemlerin, beynin sağ kısmı tarafından kontrol edilen sol gözle görüntülendiğini ortaya koydu.

Atların özel bir hayvan olduğunun uzun süredir bilindiğini dile getiren Smith, ama ilk kez negatif ve pozitif insan yüzlerinin farkına varabildiklerinin ispatlandığını söyledi.

Yaşam Ekibi