Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bağırsak florasına iyi gelen 7 ipucu
Bağırsak florasına iyi gelen 7 ipucu
Bağırsak florasını iyileştirmek, kendinize yaptığınız en iyi sağlık sigortası...
Yaşam 26 Haziran 2016 - 14:55

Bağırsak sağlığınızı 7 adımda koruyabilirsiniz. Bunun en doğal yolu da beslenme tarzınızı değiştirmek…

İŞTE BAĞIRSAK FLORASINI İYİLEŞTİREN İPUÇLARI

yesillik

Karbonhidrat seçiminizi dikkatli yapın

Sebze, meyve, kabuklu esmer pirinç, kinoa gibi besinlerde bulunan kompleks karbonhidratlar yüksek miktarda lif içerir. Lif bağırsak florasını oluşturan iyi bakteriler için en önemli besin kaynağıdır.

Turşu, kefir gibi doğal probiyotik besinler tüketin

Turşu, kefir, yoğurt gibi doğal probiyotik bakteri kaynağı besinler bağırsak florası için çok yararlıdır. Her gün bir miktar doğal probiyotik tüketmeye çalışın.

Daha çok sebze yiyin

Sebzelerin sindirilemeyen lifleri bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin fermantasyonu için gereken hammaddeyi sağlar. Buna ek olarak çeşitli sebzeler tüketmek bağırsak florasının da çeşitli olmasını sağlar, bu yüzden gün içerisinde birçok çeşit sebze yiyin.

et-yemek

Et tüketiyorsanız ölçülü ve dikkatli olun

Tabağınızda bağırsak florasına yardımcı besinlerin yeterince yer kaplaması çok önemli. Bu yüzden ana öğün olarak sebze tüketin. Et tüketiyorsanız, sebzenin yanında az miktarda olsun. Yediğiniz etin serbest dolaşan, doğal otlarla beslenmiş hayvanlardan geldiğinden emin olun. Çünkü antibiyotik verilmiş veya mısır ile beslenmiş hayvanlardan elde edilen et bağırsak florasına zarar verebilecek bakteriler üretir.

Mümkün olduğu kadar taze, hatta toprağı üzerinde besinler tüketin

Günümüzde, ürünler elimize ulaşmadan önce binlerce kilometre seyahat ediyor. Sebze ve meyvelerin enzim aktivitesi ve besin değeri topraktan söküldüğü an düşmeye başlıyor. En yüksek besin değeri için yeni toplanmış organik veya yerel ürünleri tercih edin. Hatta mümkünse toprağı üzerinde olsun. Ne kadar taze beslenirseniz, bağırsak floranız için o kadar iyi olur.

Şekere hayır deyin

Şeker bağırsaktaki bakteriler için besin kaynağıdır – ama bunlar bağırsağınızda olmasını istediğiniz türden bakteriler değil. Araştırmalara göre yüksek şeker içeren beslenme, maya bakterilerinin ve diğer zararlı bakterilerin artmasına sebep oluyor. İster azaltın, ister şeker detoksu yapın , sonuç olarak şeker ile beslenen zararlı mikropların sayısı düşecektir ve sizin de canınız şeker çekmemeye başlayacaktır.

Tat duyusunu daha acı sebzelere alıştırmak ve şekeri bırakmak sağlıklı beslenme sigortasının ilk adımlarıdır.

Tat duyunuzu eğitin

Sağlıklı bir bağırsak florasını, her gün yatırım yapmanız gereken bir sağlık sigortası gibi düşünebilirsiniz. Tat duyusunu daha acı sebzelere alıştırmak ve şekeri bırakmak sağlıklı beslenme sigortasının ilk adımlarıdır.