Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bahar temizliğinde Hijyen harekatı
Bahar temizliğinde Hijyen harekatı
İçimizi ısıtacak güneşli günlere, adeta görsel bir şölen sunan bahar dallarına ve mis gibi çiçek kokularına kavuşmamıza çok az bir zaman kaldı.
Yaşam 30 Mart 2016 - 00:20

Birgan BiLEKE

İçimizi ısıtacak güneşli günlere, adeta görsel bir şölen sunan bahar dallarına ve mis gibi çiçek kokularına kavuşmamıza çok az bir zaman kaldı. Doğa baharı karşılamaya hazırlanırken pek çok kişi de evinde yeni mevsime yönelik hazırlıklara başladı. Bu hazırlıkların ilk adımı ise tabii ki bahar temizliği…

1- Evde bahar temizliği yapmanın ilk adımı, yaşam alanınızı kışın tüm kasvetini evlere taşıyan toz ve kirden arındırmak. Her ne kadar soğuk havalarda temizlik yapılsa da, camların açılıp rahat rahat evin havalandırılamadığı durumlarda istenen hijyen sağlanamayabiliyor.
2- Bahar ve yaza hazırlanırken, soğuk havanın neden olduğu olumsuzluklardan etkilenmemek için evde kullanılan halıları ortadan kaldırmak gerekiyor.
3- Bahar temizliği yaparken hijyen sağlamak için doğru temizlik ürünlerini seçmek de büyük önem taşıyor. Temizlik yaparken bahar kokulu ürünler kullanmak, psikoloijk anlamda da rahatlık duygusu yaratıyor.

4- Ev ortamını sıcak havalara hazırlarken, ‘köşe-bucak' olarak tabir edilen temizlik yapmak gerekiyor. El değmemiş hiçbir noktanın kalmaması gereken bu süreçte, en zor noktalara bile ulaşabilecek şekilde ergonomik olarak tasarlanmış başlıklı ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.
5- Bahara hazırlığın bir başka önemli adımı da perdelerle ilgili yapılması gereken düzenleme. Eğer kışın kullandığınız kadife perdeleriniz varsa, ev içinde oluşacak sıcağı engellemek adına keten, pamuklu dokuma perdelerinizle değiştirebilirsiniz. Perdeleriniz zaten her mevsime uygun bir kumaştan dokunmuşsa mutlaka bahar öncesinde kuru temizlemeye göndermeli ve taze bir başlangıç yapmalısınız.

6- Her ne kadar direkt olarak ‘hijyen' kavramı içinde yer almasa da, mevsimsel kıyafetleri kullanmadığımız dolaplara kaldırmak da bahara hazırlık açısından önemli bir diğer adım. O nedenle yazlık kıyafetlerinizi indirip kışlıkları kaldırmak için dolaplarınızı öncelikle düzenlemelisiniz. Bunu yapmadan önce de boşalttığınız dolapları iyice silmelisiniz. Tabii mobilyanıza zarar vermeyecek temizlik ürününü seçerek.
7- Sağlık açısından uyuduğumuz yeri bahara hazırlamak açısından da ayrı bir önem taşıyor. Özellikle de alerjisi olanlar için. Kış boyunca dolap içlerinde, halılarda yer eden tozları ortadan kaldırmak, polen gibi pek çok nedenden azacağı belli olan alerjinizin daha da kötüleşmesine engel olur.

8- Uyurken kullandığınız yorgan ve battaniyelerinizle yer değiştirecek pikelerinizi de kuru temizlemeye göndermelisiniz.
9- Mutfak dolaplarının köşe bucak temizlenmesi de baharı karşılamaya hazırlanırken yapılan hazırlıklar arasında yer alır. Binbir çeşit tabak, bardak, çatal-kaşık, tencere ve benzeri mutfak gerecinin içinde yer aldığı mutfağı tamamen boşaltıp, raflardan dolap içlerine uzanan detaylı bir hijyen harekatı yapılması gerekir.
10- Özellikle zeminle arasında hiç pay olmayan mobilyaların altı bahara hazırlık temizliğinde mutlaka çekilerek silinmeli. Aksi takdirde sıcak günleri kıştan kalan tozların içinde geçirmeniz gerekebilir.

Mis gibi bir ev için bu klasikten vazgeçmeyin…

Titiz ev hanımlarının söz konusu hijyen olduğunda vazgeçilmezleri arasında yer alan çamaşır suyu bugün de vazgeçilmezler arasında yer almaya devam ediyor.

Başarılı markalar yepyeni temizlik ürünlerini piyasaya sunulmadan  önce detaylı bir ön hazırlık dönemi geçiriyor. Bu süreçte teknolojinin nimetlerinden faydalansalar da yıllardır yararı kanıtlanmış ürünlerden vazgeçilmiyor. İşte bu ürünlerden biri de çamaşır suyu…

Pazar payı sürekli büyüyor…

Türkiye'de hijyen kavramının ön plana çıkmasıyla birlikte temizlikle eş anlamlı hale gelen çamaşır suyu ürününün pazarı, her yıl hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 2011 yılından beri her yıl ortalama yüzde 8 seviyesinde büyüme gösteren çamaşır suyu pazarında hane başına düşen yıllık ortalama tüketim bugün 14 litreye ulaşmış durumda.

Güven sağlamak önemli

Hızlı tüketim ürünleri sektörünün tecrübeli isimleri, konu temizlik olunca birbirinden güvenilir ürünleri piyasaya sunmaya devam ediyor. Günümüzde bugün 385 milyon TL büyüklüğe ulaşan çamaşır suyu pazarı, gelişmeler izlendiğinde, çamaşır suyu tüketim kapasitesinin bu rakamların daha üstünde olduğunun ve pazarın yeni markalara ihtiyaç duyduğunun altını önemle çiziyor.