Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Baharla birlikte yenilenin!
Baharla birlikte yenilenin!
Güneş yüzünü göstermeye başladı! Bahar aylarının gelişiyle birlikte hem ruh halimizde hem de bedenimizde pek çok değişiklik yaşanıyor.
Yaşam 9 Mart 2016 - 08:16

Uzman Dr. Özgür Şamilgil

İşte bu süreçle ilgili bilgi veren İstanbul Florence Nightingle Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, baharla birlikte yenilenmek için 10 ana başlığa dikkat çekiyor…

Bahar temizliğinin vakti geldi: Kışın uzun süre kapalı kalan evimizde bahar temizliği yapmak gerekiyor. Üstelik bu iş, kışın alınan yağları yakmak için de egzersiz yerine geçebiliyor. Temizlik sırasında beş yılını dolduran yastık ve yorganınızı da değiştirmekte yarar var. Çünkü eskiyen bu eşyaların beşte biri ev tozu akarları (mite) gibi alerjenlerden oluşuyor.

Yaşasın güneş açtı!: Güneş ışığına bağımlı D vitamini eksikliği, kas ve kemiklerde zayıflama, sinir sistemi bozukluğu, bağışıklık sisteminde önemli oranda zayıflamaya neden oluyor. İçinde bulunduğumuz dönemde güneş kendini gösteriyor fakat güneş ışığı hâlâ yatay geldiğinden D vitamini üretimi için yetersiz kalıyor. D vitamini eksikliğinin öğrenilebilmesi ve gerekirse takviyesi için kan tahlili yaptırmak gerekiyor.

Depresyonla vedalaşıyoruz: Genellikle güneş eksikliğine bağlanan, kış aylarında gelişen mevsimsel depresyon, parlak gün ışığına çıkılan bahar aylarında hızla düzelebiliyor. Bunun için güneş gözlüğü takmadan dolaşmak beynin daha çok mutluluk hormonu salgılamasına neden oluyor.

Canlanma zamanı: Bahar doğa için nasıl bir yenilenme dönemiyse aynı zamanda insanlar için de üreme mevsimi. Özellikle tüp bebek denemelerinde bahar aylarındaki olumlu hormonal değişim sayesinde daha başarılı sonuçlar alındığını gösteren bilimsel çalışmalar gebelik şansını yüzde 45 artırıyor.

Alerji için önlem alın: Bahar ayları alerji ataklarının en fazla olduğu aylardır. Polen ve bitki tozları sabah öğle arası havaya daha fazla yayılıyor. Bunlara biraz alerjiniz varsa ve dışarıda spor yapacaksanız öğleden sonrası daha uygun oluyor.

Hareketsizliğe son verin!: Baharda dış ortamlarda dolaşma ve egzersiz yapma şansımız artıyor. Kışın hareketsizlik ve fazla beslenmeden aldığımız kiloları atmak için açık havada daha fazla kalori yakma fırsatını iyi değerlendirmek gerekiyor. Açık havada yapılan egzersizin daha çok kalori yakmayı sağladığı gibi soğuğa dayanıklılığı artırdığı biliniyor.

İyileşmeyi hızlandırıyor: Üstelik bahar aylarında daha sık görülen soğuk algınlığı virüsleri, grip virüsleri kadar ağır hastalık yaratmıyor. Ayrıca düzenli egzersiz yapanlar hem yüzde 50 oranda daha az yakalanıyor. Yakalandığında kendini yorgun hissetmiyorsa, egzersize devam etmekle yüzde 30 çok daha çabuk iyileşiyor.