Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bakanlık filminde çocuk gelin skandalı
Bakanlık filminde çocuk gelin skandalı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ‘Kadın Hayattır’ başlığıyla bir reklam filmi hazırladı.
Yaşam 10 Mart 2016 - 01:32

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ‘Kadın Hayattır' başlığıyla bir reklam filmi hazırladı. Kadınların hayat içinde yer aldıkları durumların tanımlandığı videoda, küçük bir kız çocuğunun kına gecesi yapılan gelin olarak temsil edildiği sahne büyük tepki topladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun daha önce katıldığı bir televizyon programında kadına yönelik şiddetle ilgili “Burada algıda seçicilik var, neden kadına şiddeti şiddetin merkezine koyuyoruz?” sözleri tartışma yaratmıştı.

SOSYAL MEDYA ÇALKALANDI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada ve ülkemizde coşkuyla kutlanırken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu özel gün için hazırladığı videonun yayınlanmasıyla sosyal medya bir anda çalkalandı. #Kadınhayattır etiketiyle internette yayınlanan, “Kadın inançtır, eştir, ışıktır, annedir, vicdandır, kutsaldır” gibi ifadelerin yer aldığı videoda, “Büyüten, yeşerten, üreten, emek veren, hayat veren, hayatı güzelleştiren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” deniliyordu.

ÇOCUK GELİN VE ‘GELENEKTİR' İFADESİ

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu videonun bir sahnesiyle bir skandala imza attı. Sahnede bir geline kına yakılıyordu ve üzerinde ‘Gelenektir' sözcükleri yer alıyordu. Ancak kına yakılan gelinin yaşının küçüklüğü dikkat çekiciydi. Gelin olarak verilen kız çocuğuna kına yakılmasının ‘gelenek' olması sosyal medyada büyük tepki topladı. Bakanlığın sosyal medya hesaplarından paylaşılan video, tepki gelmesi üzerine yayından kaldırıldı.

Twitter ve Facebook hesaplarında bu sahneyi paylaşan binlerce insan, videoda gelin olarak neden küçük bir kız çocuğuna yer verildiğini sorguladı ve ‘çocuk gelin' kavramının normalleştirilmeye çalışıldığını iddia etti.