Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Balın 9 mucizevi faydası
Balın 9 mucizevi faydası
Doğanın sunduğu en tatlı ilaç olan bal, tam bir sağlık deposu
Yaşam 4 Mayıs 2016 - 10:01

Doğal olduğundan emin olduğunuz bal, sağlığınızın bir numaralı destekçisi. Kanserle savaştan cilt güzelliğine kadar pek çok faydası olan balı mutfağınızdan eksik etmeyin.

İŞTE BALIN 9 FAYDASI

Vitamin ve mineral kaynağıdır: Bal, bağışıklık sistemi de olmak üzere vücuda birçok faydası olan C vitamini, kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Kemikleri güçlendirir: Kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir, demir sayesinde dolaşım sistemine yardımcı olur.

Ballı su bakterilerle savaşır

Kırmızı kan hücrelerini artırır:
Ballı su içmek kanınıza oksijen katacağından kırmızı kan hücre sayısını artırır. Bu da vücudunuzun üreticiliğini destekler ve bakterilere karşı koruma sağlar.

Birçok medikal kullanımı vardır:
Antibakteriyal özelliği kanıtlanan bal, aynı zamanda bir dezenfektan olarak da kullanılır. Yapılan klinik testlerde saf balın, ülser ve bazı yaraları iyileştirmede %99’luk başarı oranı saptanmıştır.

Prebiyotiktir:
Bal, prebiyotik olarak da kullanılabilir. Ama bu yoğurtta bulunan probiyotiklerle karıştırılmamalıdır. Prebiyotikler vücuttaki yararlı bakteri sayısının artmasına yardımcı olur.

Bal cilt ve saç sağlığı için çok faydalı

Cildi iyileştirir:
Deride oluşan dermatit ve kepek gibi sorunları iyileştirir. Balı tedavi amaçlı kullanmanın kaşıntıyı yatıştırdığı ve aynı zamanda saç kaybını önlediği kanıtlanmıştır.

Öksürük ilacı olarak kullanılabilir:
Özellikle çocuklarda tıkanıklığı çözdüğü görülmüştür. Boğazı yumuşatmaya yarayan etkisiyle özellikle uyumadan önce yediğinizde gece öksürüklerinden korur.

Doğal öksürük ilacı

Alerjik semptomları azaltır:
Aşıların koruma yöntemiyle aynı şekilde alerjilerden korur. Vücuda verilen düşük miktarda alerjenle, vücutta bağışıklık oluşturulması mümkündür. Bal sayesinde küçük çaplı alerjik reaksiyonlardan korunmak mümkündür.

Kanseri uzaklaştırır:
Bal bünyesinde bazı kanser risklerini azaltacak flavonoidler barındırır. Her kanser türü üzerinde klinik olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen özellikle sigara içenlerde ve kadınlarda etkili olduğu gözlenmiştir.

Son güncelleme: 15:26 - 04.05.2016