Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Baş ağrınızın nedeni boynunuz olabilir
Baş ağrınızın nedeni boynunuz olabilir
Tekrarlayan ağrılarda boyun fıtığı, boyun omurilik kanalında daralma, boyun düzleşmesi ya da kas gerginliğinden şüphelenilmeli
Yaşam 12 Mart 2016 - 01:41

Op. Dr. Aybars AKKOR Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Baş ağrılarının yüzde 90'ı boyundan kaynaklanır…  Tekrarlayan ağrılarda boyun fıtığı, boyun omurilik kanalında daralma, boyun düzleşmesi ya da kas gerginliğinden şüphelenilmeli.

Hepimizin zaman zaman başı ağrır… Ne zaman ki bu baş ağrıları dayanılmaz hale gelir, öyle doktora gideriz. Çoğu zaman bize migrenimiz olduğu söylenir. Çeşitli ilaçlar verilir, ya botoks iğnesi yaptırırız, ya da ameliyat oluruz… Geçmezse kader kabul ederiz… Yapılan araştırmalara göre migren teşhisi konulan hastaların yüzde 82'sinin baş ağrısı nedeni farklıdır. Çünkü migren sadece muayene ve doktorun tecrübesiyle konulan bir teşhistir, ne MR'da bir bulgusu vardır, ne de tahlillerde çıkar. Peki baş ağrımızın nedenini nasıl anlarız?

Migren 2-3 gün sürer ve geçer

Her ne kadar çeşitli migren tipleri varsa da migren ağrıları genellikle nöbetler şeklinde gelir, gelmeden göz yaşarması, burun akıntısı, mide bulantısı gibi ön belirtiler verir. Başımızı duvarlara vuracak kadar şiddetli gelişir, aydınlık ve gürültü ağrının şiddetini artırır. Çoğunlukla beynin sağ veya sol yarısını tutar. İki-üç gün sürer, sonra başımız rahatlar. Üç dört haftada bir nöbetler şeklinde gelir. Ayrıca damarsal nedenler ve sinüzitler de baş ağrısı yapabilir.

Ağrı enseden başa yayılıyorsa…

Boyundan kaynaklanan baş ağrılarında ise -ki baş ağrılarının yüzde 90'ının nedeni budur- ağrı enseden başın tamamına yayılır. Boyundan kaynaklanan baş ağrılarında tam teşhis için boyun MR'ı çekilmelidir. Çekilen boyun MR'ında genellikle dört farklı tanı çıkabilir. Bunlar boyun fıtığı, boyun omurilik kanalında daralma, boyun düzleşmesi ve kas gerginliğidir… Sondan başlarsak kas gerginliği geçici bir durumdur. Günün her saatinde görülebilir, genellikle strese girdiğimizde, çok yorulduğumuzda, soğukta kaldığımızda daha çok olur. Sebebi ense kaslarının gerilmesine bağlı boynun arkasında bulunan beynin arka tarafını besleyen damarların yeterince kan taşıyamamasıdır. Kas gevşetici kullanmak, stresten uzak durmak, sıcak uygulamak ve gevşetici masajlar boynumuzu rahatlatır. Unutulmamalıdır ki su da iyi bir kas gevşeticidir, yüzmek veya su içinde egzersiz yapmak da boyun kaslarını gevşetir.

Beyin tümörü farklı belirtiler verir

Beyindeki sorunlardan (tümör gibi) kaynaklanan baş ağrıları genellikle belli bir bölgede olur. Ağrı dayanılmaz şekilde şiddetlidir, bilinç bulanıklığına, konuşma bozukluğuna da yol açabilir. Ağrı ile birlikte vücudun bir yarısında uyuşma, güç kaybı gibi belirtiler de çıkar. Hemen bir beyin MR'ı çekilmelidir.

İnatçı ağrı ve baş dönmelerine dikkat!

Boyun düzleşmesi, isminden de anlaşılacağı üzere C harfi şeklinde olan boynumuzun uzun süre gergin olması sonucu düz hale dönüşmesidir, şekil bozukluğunun geri dönüşümü yoktur, düzleştikten sonra artık o halde kalır. Beyni besleyen dört ana damar vardır, ikisi öndeki şah damarları, diğer ikisi de boynun arkasından çıkan vertebral arterlerdir. Boyun düzleşince vertebral arterler gerilir ve beyne kan götüremez. Bunun sonucunda bir türlü geçmeyen baş ağrısı, zaman zaman baş dönmesi, unutkanlık, alınganlıkta artış, gece sık sık uyanma, sabahları yorgun kalkma, hep biri gelse de sırtımı boynumu ovsa diye bekleme gibi belirtiler oluşur. Boyun düzleşmesi, kyropraktr gibi manuel terapi ile uğraşan uzmanların ve algologların (ağrı uzmanı) ortak çalışması ve ozon tedavisi uygulanmasıyla rahatlatılır. Ama tamamen yok edilemez. Uygulanan tedavi, eğer tedavi sonrası verilen egzersizler düzgün bir şekilde yapılırsa üç dört yıl, eğer egzersizler yapılmazsa bir yıl süreyle kişiyi rahatlatır. Sonra tedavinin tekrarı gerekir.

Tedavisi mümkün ama…

Boyun fıtığı ve boyundaki omurilik kanalı daralmasında da baş ağrısı görülebilir. Bu durumda mutlaka boyun ile yakından uğraşan bir beyin cerrahına başvurmak gerekir. Uzun sözün kısası baş ağrısının yüzde 90'ının boyundan kaynaklandığını düşünerek mutlaka boynumuza baktırmamız gerekir. Baş ağrısı her nenedenle olursa olsun tedavi edilebilir ama önemli olan doğru teşhisin konulmasıdır.

 

BOYUN FITIĞINDA AMELİYAT GEREKLİ Mİ? YARIN SÖZCÜ PAZAR'DA

Son güncelleme: 01:55 - 12.03.2016