Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Başrolde güneş gözlükleri var
Başrolde güneş gözlükleri var
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 10 Şubat 2016 - 00:01

“Hava ısınmadan güneş gözlüğünden bahsetmek neden?” demeyin. Yeni sezon tasarımlarının tanıtıldığı defilelerde, haddinden büyük ya da alabildiğine minik gözlükler çok dikkat çekti. Özellikle metal parçalarla zenginleştirilen ve görüşü güçlendiren gözlükler bu yıla damga vuracağa benziyor…

Her sezon yeni trendlerle gelişiyor ve detaylarla farklılaşıyor. 2016'nın dikkat çeken trendlerinden biri de ‘brow bar' (kaş bar) olarak adlandırılan güneş gözlükleri.

İki gözlük camının üstünde yer alan metal parçanın kaşa benzemesi nedeniyle verilen bu isim sokak stilinde kendine önemli bir yer edindi.

Dior'un imzasını taşıyan yeni gözlük tasarımlarının etkisiyle hızla diğer markaları da etkisi altına alan bu tasarım, stil ikonları tarafından da kullanılıyor.

Bütün mevsimlerin aksesuarı

Gözümüze tam olarak oturan normal ölçülerde güneş gözlükleri klasik modeller hariç çok gerilerde kaldı. Bu sene gözlükler ya John Lennon stilini tamamlayan aksesuarda olduğu gibi küçük ya da dikkat çekecek kadar büyük. 2016'da kalın ve büyük çerçevelerin yanı sıra, mermer mavilerle şaşırtan tasarımlara bakmak gerek.

Güneş gözlüğü sadece yaza dair bir aksesuar değil, her mevsim çantadan eksik edilmemesi gereken bir parça. Fendi, Gucci gibi dünyaca ünlü markalar büyük çerçeveli, renkli ve çarpıcı tasarımları tüketicilerin beğenisine sunarken, Burberry gibi klasik markalar bir kez daha zamansız modelleriyle şıklık yarışına hazır.

Sükse yapacak bir diğer model ise John Lennon'la bütünleşen küçük yuvarlak gözlükler. Bu sene farklı cam renkleriyle ara sezon defilelerinde sık sık karşımıza çıktılar bile. Leopar dokulu çerçeveler, görüşü geliştirip göz yorgunluğunu azaltan fotokromik camlar sık sık göreceğimiz tasarımlar arasında.Hangi yüze hangi 
gözlük?

– Kare ve yuvarlak yüz: Yeni sezonun modasında da yer alan yuvarlak ve oval gözlükler.

– Oval yüz: Hemen her gözlük size çok yakışır fakat klasik bir seçim sizi daha klas gösterebilir.

– Yuvarlak yüz: Dar çerçeveli ve büyük kare gözlükler.

– Kalp yüz: 60'ların kedi gözü denilen yukarı doğru çekik gözlük modeli ve üste metal bir parça eklenen ‘brow bar' adlı bu model tam size göre.