Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bayram kahvesini bir de böyle deneyin
Bayram kahvesini bir de böyle deneyin
Bayramda tatlıya, kavurmaya yüklendiniz, peki sonra?
Yaşam 13 Eylül 2016 - 11:31

Tamam, bir kahvenin 40 yıl hatırı var, bayramların, keyifli sohbetlerin baş tacı da türk kahveleri amaa latteyle olan gönül bağımız da ortada. Butik kahvecilerde, zincir dükkanlarda en çok sipariş edilen kahvelerden biri olan latteyi evde yapsak, şöyle en köpüklüsünden… Fena olmaz mı?
Bayramda tatlıya, kavurmaya yüklendiniz, peki sonra? bikahvebikeyif, bayram klasiklerini keyiflendirecek bir öneri hazırladı.

En iyi latteyi yapsın diye ölümüne kanka olduğunuz baristalar var ya, şimdi onları unutun. French press’inizi, taze çekilmiş kahvenizi ve sütünüzü hazırlayın… Çünkü onların yaptıkları kadar leziz ve sertliğini istediğiniz gibi ayarlayacağınız bir kahve hazırlayacağız! Hazırsanız başlayalım o zaman!

bayramkahvesi
Ama önce…
Latte içmek için geçerli sebeplerimiz var!

Sağlıklı bir insanın günde maksimun 400mg kafein alması gerektiğini ele alırsak, lattenin kafein oranı 150 mg. Yani gönül rahatlığıyla latte içmen için bir yeni sebebin daha oldu kahve sever!

Kalorisi mi? O da ortalama 100 kalori civarında… Daha ne olsun?

Yediğiniz tatlılar, kavurmalar sizin olsun…

Bayramda tatlıya, kavurmaya yüklendiniz, peki sonra? Üzerine içeceğiniz bir keyif kahvesi hem sohbetinizi güzelleştirecek hem de sindirime yardımcı olacak.

baklavakahve

Kahvenin diğer faydaları mı? Onları da şöyle bırakalım, aklınızın bir köşesinde yeri olsun…

Parkinson hastalığına karşı koruyor

Alzheimer riskini azaltıyor

Kanser riskini azaltıyor.

Kabızlığı önlüyor.

Depresyon riskini azaltıyor.

latte

Evde bol köpüklü latte yapmak için
Nelere ihtiyacımız var?

Taze çekilmiş filtre kahve

French press

Süt

Nasıl yapıyoruz?

Öncelikle kahvemizi french press’te istediğiniz sertliğe göre süre biçerek demliyoruz. Orta sertlikle bir kahve istiyorsanız bunun için 5 dakika yeterli olacaktır.

Bu sırada bir yandan da sütümüzü ısıtıyoruz. Kahvemiz demlendikten sonra, en sevdiğimiz fincana kahvemizi boşaltıyoruz. Geldik en önemli noktaya! Latte’nin vazgeçilmezi olan o köpüğü bir süt köpürtücümüz yoksa nasıl istediğimiz kıvama getirip köpürteceğiz? Bunun için aslında iki seçenek var. Biri blender. -ki bu bizim yaptığımızdan daha zahmetli…- diğeri ise kahvenizi yaptıktan sonra yıkadığınız temiz mi temiz french press’iniz!

İstediğimiz miktarda ılık sütü frenchpresse boşaltıp, seri bir şekilde kapaklı press parçasını (piston) aşağı yukarı indirerek sütü köpürtüyoruz. Köpüren süt kıvamının iyice oturması için frencpress’in alt tabanini yavaşca bir iki kez tezgaha hafif hafif vuruyoruz. Ve ardından fincanda kokusuyla bizi büyüleyen kahvemizin üzerine döküyoruz. Ta taa! İşte bol köpüklü latteniz hazır! Hem de nerdeyse 6, bilemedin 7 dakikada!

‘Şaşalı olmak benim ruhumda var, öyle sadece köpük yetmez!’ derseniz, köpüğün üzerine tarçın ya da çikolata sosu ile süslemeler yapabilirisiz.

Son güncelleme: 16:18 - 13.09.2016