Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bayramda arabayla seyahat edeceklere özel!
Bayramda arabayla seyahat edeceklere özel!
Kurban Bayramı tatilinde arabasına atlayıp uzun yol yapacaklar için güvenli sürüş tekniklerine dair uyulması gereken pek çok kural var. Fakat sürücü ne kadar dikkatli olursa olsun arabanın mutlaka kontrol edilmesi gereken unsurları var. Tıpkı lastikler gibi...
Yaşam 8 Eylül 2016 - 06:33

Kurban Bayramı tatilinde arabasına atlayıp uzun yol yapacaklar için güvenli sürüş tekniklerine dair uyulması gereken pek çok kural var. Fakat sürücü ne kadar dikkatli olursa olsun arabanın mutlaka kontrol edilmesi gereken unsurları var. Tıpkı lastikler gibi…

Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeninin insan olduğunu söyleyen Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yaz sezonunda hava koşulları nasıl olursa olsun hava basıncı ve diş derinliğinin yola çıkmadan evvel mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini önemle hatırlatıyor ve lastiğe dair önemli uyarılarda bulunuyor.

44

– Doğru havalı lastik, yolla daha geniş bir yüzeyle temas ettiği için daha güvenlidir. Aynı zamanda lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar.
– Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15-20 km içerisinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmeli. Aksi halde uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sizi yanlış yönlendirebilir. Bu da basınç konusunda sürücüleri yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği için de geçerlidir.

43

– Yaz koşullarında güvenlik sınırı 3 mm olan diş derinliğinin kış döneminde 4 mm'nin altına düşmemesine dikkat edilmeli. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep olur.
– Ufak bir ayrıntı olarak görünse de stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıntı aihmal edildiği takdirde, küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlar haline dönüşebilir.