Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bebeğiniz güneş alerjisi olabilir!
Bebeğiniz güneş alerjisi olabilir!
Güneş, bebekler ve çocuklar için zaman zaman çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor. Özellikle güneş alerjisi, bebeklerin cildinde olumsuz etkilere neden olurken, anne-babaları da zaman zaman telaşlandırıyor…
Yaşam 14 Temmuz 2016 - 01:41

Güneş, bebekler ve çocuklar için zaman zaman çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor. Özellikle güneş alerjisi, bebeklerin cildinde olumsuz etkilere neden olurken, anne-babaları da zaman zaman telaşlandırıyor…

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Seda Günhar, çocuklarda güneş alerjisine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

26

Eğer cildi kaşınıyorsa…

Güneş alerjisinin belirtileri sıklıkla güneşe maruz kalınan cilt bölgelerinde görülür. Belirtiler güneşe çıkılmasından birkaç dakika ya da saat içinde gelişebilir. Döküntüler yüz ve koldan daha çok, genellikle sık güneşe maruz kalmayan vücut bölgelerinde izlenmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

Beyaz tenliler daha fazla risk altında

Güneş alerjisi konusunda önemli risk faktörlerine dikkat edilmelidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

– Beyaz tenli bebeklerde güneş alerjisi daha fazla görülür.
– Parfümler, dezenfektanlar ve güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasallar da güneş ışığına maruz kalındığında alerji belirtilerini tetikleyebilir.
– Bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırır.
– Atopik dermatit ya da dermatitin başka bir türü olan bebeklerde güneş alerjisi riski daha yüksek olur..
– Güneş alerjisi olan bir kardeş veya ebeveyn varsa, bebekte de alerjinin gelişme ihtimali daha yüksektir.

30

Doktorunuzun önerilerini dikkate alın

Hafif vakalarda, sadece birkaç gün güneş ışığından kaçınmak şikayetlerin giderilmesinde yeterli olacaktır. Ağızdan alınan alerji ilaçları ve haricen sürülen bazı kremler doktorun önerisiyle kullanılabilir. Şiddetli alerjik deri reaksiyonları için ağızdan alınan kortizon tabletleri de tedavide yer alabilir.

Kısa süreli olarak güneşe çıkartabilirsiniz

Güneş alerjisi olan bebeklerin kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalması sağlanmalıdır. Bu uygulamayla cilt hassasiyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Çok şiddetli güneş alerjisi olan bebeklerde hassasiyeti gidermek için ışık tedavisiyle cilde alıştırma yapılması mümkün olabilir. Bu tedavinin yalnızca dermatologlar tarafından yapılması gerekir.

Güneş yanığıyla karıştırılıyor

Güneş alerjisi ve güneş yanığı ayrımını doğru yapmak, tedaviyi buna göre uygulamak çok önemlidir. Güneş yanığında, güneş ışığına uzun süreli maruz kalma sonucunda acıma ve yanmanın ön planda olduğu bir kızarıklık söz konusu olur. Güneş alerjisinde ise güneşe çıktıktan sonraki dakikalar içinde ciltte kabarık, kırmızı ve kaşıntılı döküntüler ön plana çıkar. Bu durum güneşten uzaklaştıktan en fazla 24 saat sonra geçer. Güneş yanığı daha uzun zaman gerektirdiği gibi daha uzun sürede geçen bir etkidir. Sadece cilt muayenesiyle güneş alerjisi teşhis edilebilir. Tanının kesin olmadığı durumlarda ise bazı cilt testlerine başvurulabilinir.

25

Korunma yolları nelerdir?

– Gün içerisinde güneşli günlerde 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durulmalıdır.
– Koruyucu giysiler önemlidir. Uzun kollu ve geniş kenarlı şapkalar, güneşten cildi korumaya yardımcı olur. İnce ya da gevşek bir dokuya sahip kumaşlar UV ışınlarını geçirebildiği için tercih edilmemelidir.
– Güneşte kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Uzun süreli güneşe maruz kalmanın alerji riskini arttıracağı unutulmamalıdır.
– Güneş kremi güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce homojen bir şekilde uygulanmalı ve iki saatte bir kremin yenilenmesine özen gösterilmelidir.