Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bebeğinize sağlıklı giysiler seçin!
Bebeğinize sağlıklı giysiler seçin!
Bebeklerin cildi, özellikle dış ortama uyum sağlamak açısından oldukça hassastır.
Yaşam 6 Mayıs 2016 - 02:02

Cilt sağlığımız açısından giysi seçimlerimiz çok büyük önem taşıyor. Ancak konu bebeklerin giysileri olduğu zaman alışveriş tercihlerinizde çok daha dikkatli ve özenli olmanızda fayda var…

61

Bebeklerin cildi, özellikle dış ortama uyum sağlamak açısından oldukça hassastır. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, ailelere bebek giysisi alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli bilgiler verdi…

62

Alerji ve tahrişten koruyun

Konu bebekler olunca, mevsimden bağımsız, mümkünse organik, yüzde 100 pamuk, boyasız, kimyasal içermeden işlenmiş, hava geçişini engellemeyen, cildi tahriş etmeyen, alerji riski taşımayan, yumuşak, esneyebilen, dikişlerinde sert iplik kullanılmamış, dikişi dışa bakan, etiketi dışta ve mümkünse çıkartılabilen, metal çıtçıtı olmayan ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde bebek cildinde, alerji başta olmak üzere tahriş, kuruluk, döküntü, enfeksiyon ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

64

Ayakkabı tabanı yumuşak olsun

Ayakkabı seçimlerinde de yaklaşım, kaliteli ve doğal ürünlere yönelik olmalıdır. Ayağı sıkmayan, ucunda 0.5-1 cm ucunda boşluk olan, tabanı yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli ve ayakkabı kullanımına mümkün olduğunca ilerleyen yaşta başlanmalıdır. Çünkü çocuğun çıplak ayakla yere basması ayak kasları gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ortopedi hekimlerinin de tavsiyesi doğrultusunda, ilk yaşlarda ev ortamı uygunsa ayakkabısız gezmek bebeğin sağlıklı gelişimi açısından daha faydalıdır.

63

işte 7 altın kural

1- Yenidoğan ürünlerinin bebeğinizin cildine zarar vermemesi için yüzde 100 pamuk kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edin.
2- Bebeğiniz için rahat ve onu asla sıkmayacak giysiler seçin.
3- Yıkama talimatlarına uymaya özen gösterin; çekme, esneme, sarkma gibi deformasyonların oluşmasına izin vermeyin.
4- Alerji yapabilecek giysiler seçmeyin. Örneğin, astım hastası bebeklerde ve çocuklarda yünlü kumaşlar hastalığı tetikleyebilir.
5- Ürünlerin iç dikişlerinde yer alan etiketlerin, bebek bezinin üzerine gelecek şekilde dikilmiş olmasına dikkat edin ve bebeğinizin rahatsız olmadığından emin olun.
6- Ense bölümündeki etiketler bebekleri rahatsız eder. Bu nedenle etiketlerin, kumaşa baskı olarak yapılanlarını tercih edin.
7- Kıyafetlerde bulunan çıtçıtların sağlam olmasına özen gösterin ve yıkandığında oksitlenme durumlarını takip edin.