Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bebeğinizi taşırken başparmağınıza dikkat!
Bebeğinizi taşırken başparmağınıza dikkat!
Yeni anne olan kadınlar, vücudunu doğru kullanmama nedeniyle başparmakta şişlik ve şiddetli ağrıyla karşı karşıya kalabiliyor. ‘Yeni anne sendromu’ denilen bu rahatsızlığın önlenmesi ve tedavisi zor değil...
Yaşam 28 Eylül 2016 - 02:11

Yeni anne olan kadınlar, vücudunu doğru kullanmama nedeniyle başparmakta şişlik ve şiddetli ağrıyla karşı karşıya kalabiliyor. ‘Yeni anne sendromu' denilen bu rahatsızlığın önlenmesi ve tedavisi zor değil…

8

YENİ anne olanlar “Acaba bebeğe bakabilecek miyim?”, “Yanlış taşırsam bir zarar verir miyim?” gibi birçok kaygıyı bir arada yaşıyor. Bu kaygılarla hareket eden ve bebeğini taşırken vücudunu doğru kullanmayan anneler başparmakta şiddetli ağrı, şişlikle ortaya çıkan ve ‘mommy thumb sickness' yani yeni anne sendromuyla karşı karşıya kalabiliyor… Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Alp, yeni anne sendromu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

6

İki parmağınızı kullanarak kaldırmayın

MOMMY thumb sickness yani yeni anne sendromu, annelerin bebeklerini yanlış taşımasıyla ortaya çıkıyor. Bebeklerine bir zarar gelmesi endişesiyle kol ve ellerini fazla zorlayan anneler, bebeği taşırken baş ve işaret parmaklarına fazla yük bindiriyorlar. Başparmağı hareket ettiren, onu diğer parmaklardan uzaklaştıran ve geriye doğru bükülmesine yarayan tendonlar, annenin yanlış hareket ve zorlanmalarıyla yıpranır, iltihaplanır. Hamilelik ve emzirme döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler de başparmak bölgesindeki iltihaplanmayı tetikleyebilir. Hastaların bebeklerini taşırken ilk etapta zorlanmasının en önemli nedeni, el bileğinin daha önce alışık olmadığı yeni bir hareketin farkında olmadan defalarca yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Ağrılar gece uyutmayabilir

İLTİHAPLANMAYLA birlikte başparmak kökünde oluşan şişkinlik ve ağrı bazen hastayı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabiliyor. Hastalığın en belirgin belirtisi olmakla birlikte bunun yanında;
– Başparmağın hareketleri esnasında bu bölgede bir sürtünme sesi duyulabilir.
– Başparmak bölgesinde sertlik ve kısıtlı hareket aralığı olabilir.
– Parmak hareketi, özellikle sıkma ve nesneleri kavrama sırasında zorlaşabilir.
– Ağrı parmak içine ya da ön kola doğru ilerleyebilir.
– İş yapma kalitesi, hareket kalitesi düşer.

13

Basit sakarlıklar yaşayabilirsiniz

YENİ anne sendromu olan hastalar evde ya da işte basit sakarlıklar yaşayabilmektedir. Ağrıyla birlikte başparmak bölgesinde hareket kısıtlığı da yaşayan hastalar çay bardağı, kahve fincanı gibi küçük nesneleri taşımakta zorluk çeker ve sık sık düşürürler. Ellerini yumruk yaparken bile ağrı yaşayan hastalar anahtar kullanmaktan hatta yazı yazmaktan bile çekinmektedirler.

12

Belirtileri karıştırmayın

EL bileğindeki sinirlerin sıkışmasıyla görülen ve parmaklarda uyuşma belirtisi veren karpal tünel sendromu ile yeni anne sendromunun belirtileri karıştırılmamalıdır. Ancak iki rahatsızlığın aynı anda görülme ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanında ‘mommy thumb' yaşayanların başparmak kökünde eklem iltihabı, bağlarda yetersizlik, el bileğinde yer alan küçük kemik eski kırığı ve tenisçi dirseği gibi farklı rahatsızları da aynı anda yaşaması mümkündür.

11

Ev işlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar

YENİ anne sendromu, müzik enstrümanı kullananlarda ya da sık örgü örenler gibi tekrarlayan işlerin yapıldığı durumlarda da görülebilmektedir. Başparmak ve işaret parmağına fazla yük bindiği durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Bebeği kucaklarken yapılan en büyük yanlış başparmak ve işaret parmağı arasına sıkıştırarak kucağa alınmasıdır. Parmağı korumak için bebeği avuç içini kullanarak kucağa almak ve bu şekilde taşımak yeterli olacaktır. Bunun yanında;
– Bir şey karıştırmak için kullanılan kaşığın parmaklar yerine avuç içine alınarak karıştırılması gerekir.
– Çaydanlığı kaldırırken demlik ve su haznesini için iki el de kullanılmalıdır. Tek elle hem su haznesini hem demliği kaldırmak başparmağa baskı yapabilmektedir.
– Tencere iki kulpundan tutarak taşınmalı.
– Alışveriş poşetleri bir ele yüklenmemeli, ağırlık iki ele de fazla olmayacak şekilde eşit dağıtılmalı.

Cerrahi son çare

Yeni anne sendromu bazen farklı hastalıklarla karıştırılabiliyor. Tedavide ağrılı bölgenin istirahate alınması, ilaç ve buz tedavileri gibi farklı yollar bulunmaktadır. Cerrahi ise en son çare olarak kullanılmaktadır.

Son güncelleme: 17:24 - 28.09.2016