Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bebek bekliyorsanız tiroidinize baktırın
Bebek bekliyorsanız tiroidinize baktırın
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek bütün anne adaylarının en büyük dileğidir.
Yaşam 2 Kasım 2016 - 00:54

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek bütün anne adaylarının en büyük dileğidir. Bu nedenle hamileliğin ilk döneminde yapılan rutin kan testlerinin yanı sıra tiroit hormonlarının kontrolü de bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşır…

EndoBrIdge Kongresi; Amerikan Endokrin Derneği, Avrupa Endokrinoloji Derneği ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından Antalya'da düzenlendi. Tüm hormon ve metabolizma hastalıklarının ele alındığı kongrede Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Gönen, hamilelik sürecinde görülen tiroit problemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı…

3

Tiroit eksikliği nelere yol açar?

Gebeliğin ilk dört ayında yani ‘organogenesis' denen, çocuğun organlarının oluşmaya başladığı evrede tiroit hormonu büyük önem arz eder ve bu süreçte tiroit hormonunun yeterli derecede üretilmesi gerekir. Anne, gebelik öncesinde yeterli tiroit hormonu üretiyor olsa bile gebelikte ihtiyaç arttığı için bu hormon yetersiz kalabilir. Bu durum da bebeğin hem zihinsel hem de organ gelişimini olumsuz yönde etkiler.

11

Anne adayları ne yapmalı?

Gebeliğin ilk üç ayında mutlaka tiroit hormonlarına baktırılmalıdır. Çünkü gebelik sürecinde tiroit hormonunda değişik değerler karşınıza çıkabilir. Hamilelikte hiçbir yakınması olmayan bireylerin bile tiroit uyarıcı hormon (TSH) seviyesine baktırmaları gerekir.

Biyokimyasal hipertiroidi

Bazen gebeliğin ilk aylarında biyokimyasal hipertiroidi denen, tiroit uyarıcı hormonuna yapısal olarak benzeyen Beta hcg hormonu çok yükselir, Beta hcg'nin çok yüksek olduğu ilk aylarda bu hormon tiroit uyarıcı hormon gibi davranıp tiroit bezini uyarabilir. Bu geçici bir hipertiroidi şeklidir.

6

İlaç tedavisi gerekir mi?

Tiroit uyarıcı hormon seviyesi incelendiğinde anne adayları kompansetiroit hastası olduğunu öğrenebilir. Yani anne adayı gebelik öncesi yeterli tiroit hormonu üretiyordur ama Hashimoto'nun ya da otoimmün tiroidin bulguları vardır. Gebelik öncesi kompanse olan bu tiroit bezinin çalışması, gebelik esnasında ihtiyaç arttığı için hızla yetersiz bir duruma düşebilir. Hipotiroidi nedeniyle sağlık takibi yapılan bir kadına gebe kaldığında verilen ilaç dozu gebelik öncesi yeterli olmasına rağmen, gebelikte ihtiyaç daha çok arttığı için ilaç dozu yüzde 50 oranında arttırılır. Gebelikte ihtiyaç arttığı halde yine aynı doz verilmeye devam edilirse yetersizlik söz konusu olur. Tiroit uyarıcı hormonla ilgili bir değer vermek gerekirse genellikle bu hormonun özellikle gebelerde 1-2.5 aralığında olmasına dikkat etmeleri gerekir.

Hangi belirtilere dikkat edilmeli?

Gebelikte görülen, fark edilmeyen veya tedavi edilmeyen ‘hipotiroidizm' yani kanda tiroit hormonlarının azalması durumu, hiç belirti vermeden de görülebildiği gibi annede kansızlığa, kalp yetmezliğine, plasenta anomalilerine, kas güçsüzlüğüne, doğum sürecinde kanamaya, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmasına yol açabilir. Hipertiroidinin bazı belirtileri ise sinirlilik, sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme, avuç içlerinde terlemedir. Bu durum, bütün metabolik faaliyetlerin arttığı bir klinik tabloyla ortaya çıkar.