Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilim dünyasını karıştıran tartışma: Doğum sırasında seks
Bilim dünyasını karıştıran tartışma: Doğum sırasında seks
Avustralyalı doğum koçu Angela Gallo'nun, doğum yapan kadınlara o sırada mastürbasyon yapmasını tavsiye etmesi tartışma yarattı.
Yaşam 11 Mart 2016 - 10:32

Doğum anı ve cinsel haz… Bunların bir arada yaşanmasının doğumu kolaylaştıracağını söyleyen Avustralyalı doğum koçu ve fotoğrafçısı Angela Gallo, bilim insanları arasında bir tartışmaya neden oldu.

Kendi tecrübesinden yola çıkan Gallo, ikinci çocuğunu doğururken bu deneyimi yaşamış. Cinsel uyarılmanın ağrı kesici özelliğini kullanarak doğumun daha rahat geçmesini sağladığını savunan Gallo, bu tabuyu yıkmak için deneyimini paylaştığını belirtiyor.

SALGILANAN HORMON AYNI: OKSİTOSİN

Gallo'nun bu paylaşımı Avustralya’da tartışma başlattı, sonra bu tartışma İngiltere ve ABD’ye sıçradı. Holistic Childbirth adlı kurumun kurucusu Kate Dimpfl, TEDx konuşmalarında bu konuyu bilimsel bir yaklaşımla dile getirdi. Oksitosin hormonuna gönderme yapan Dimpfl, “doğumdaki ve cinsel ilişkide salgılanan hormonların özdeş olduğuna” vurgu yaptı.

Oksitosin, cinsel uyarılma ve orgazm esnasında, aynı zamanda da yeni doğan ile ten tene temas durumunda yani doğumda ve emzirme sırasında salgılanıyor. Oksitosin, endorfinin artmasını sağlıyor ve bu da doğal yollarla ağrıyı azaltıyor.

BİR DENEYİM DE YAZAR SHANLEY’DEN

‘Unassisted Childbirth' adlı kitabın yazarı Laura Kapla Shanley, doğum sancıları sırasında seks yaptığını söylüyor ve “Doğumu çevreleyen utançtan kendimizi kurtarıp cinselliğe kucak açtığımız için doğumlarımız daha iyi ve güvenli oluyor.” diyor.

Son güncelleme: 10:39 - 11.03.2016