Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Birlikten kuvvet doğar dedik bugünlere geldik
Birlikten kuvvet doğar dedik bugünlere geldik
İş hayatına 1990 yılında, babaları Mustafa Taha Barutçu’nun vefatı sonrasında başlayan üç kız kardeş, Antakya’da büyük bir başarıya imza atarak ‘Barudi’yi kurmuş.
Yaşam 25 Mayıs 2016 - 00:09

İş hayatına 1990 yılında, babaları Mustafa Taha Barutçu'nun vefatı sonrasında başlayan üç kız kardeş, Antakya'da büyük bir başarıya imza atarak ‘Barudi'yi kurmuş. Antakya'da gazeteler başbayisi, kitapçı ve kırtasiyeci babalarını aniden kaybedince üç kardeş, dört işyerini kapatıp sıradan bir hayat sürmek yerine babalarının kendilerine bıraktığı ismi layıkıyla yaşatmaya karar vermiş. Üç kardeş adına Esra Barutçu Yüksel, herkese ilham verecek başarı öyküsünü anlattı…

11

Esra Barutçu Yüksel

Ben kardeşlerin en büyüğüyüm. Biz üç kardeş. babamızı kaybedince, dededen toruna Taha Barutçu Kitapevi çatısı altında Antakya'nın ilk kadın kitap ve kırtasiyecisi olduk. Sonra da Barudi'yi açtık. Birlikten kuvvet doğar dedik ve bugünlere geldik…”

Tüm çabamız Barudi için

“Hepimiz bugün Barudi”nin olduğu bu binaya ayrı ayrı ilgi duyuyormuşuz ama bu durumundan haberimiz yokmuş. Bir gün, sohbet ederken hepimizin o binayı ziyaret ettiği ortaya çıktı. Böyle bir tesadüfün bize ışık olması gerektiğini düşündük ve neler yapabileceğimizi konuşmaya başladık. Yeniden zoru başarmak için yola çıktık ve hiç bilmediğimiz bir sektörde “Birlikten kuvvet doğar” diyerek yola çıkmış olduk…

12

Hayallerin başarısı

Tarihi ama bir o kadar da metruk olan binayı ele alan üç kız kardeş, bu mekana yeniden hayat verip, işleyen ve kazandıran bir iş noktası yaratmış. ‘Doğu Antakya'nın başarı hikayesi' olarak da adlandırılabilecek bu girişim ‘hayallerin başarısı' olarak da tanımlanabilir. Bu başarıyla ilgili Esra Barutçu Yüksel şu cümleleri söylüyor: “Bu hayali gerçek kılan en önemli unsur ise Doğu Antakya ve buraya inanan insanlar!”

İşimiz keyfe dönüştü

Esra Barutçu Yüksel, üç kız kardeş olarak kazandıkları başarıda payı olan kişilere teşekkür ediyor ve ekliyor: “Barudi, kız kardeşlerim Dilay Barutçu Dolar ve Berfu Barutçu Bolat'ın hayali olan bir yerdi. Burada en çok Dilay Hanım'la ben zaman geçiriyoruz. Üçümüzün de eşleri Nizam, Ömer ve Şenel Bey bizleri her anlamda destekledi. Bu bağlamda, ‘İş yaşamında kadın olmanın zorluğunu değil keyfini yaşadık' diyebiliriz.”
Kız kardeşler arasında Antep'de yaşayan Berfu Hanım, mekanın ihtiyaçlarının karşılanması anlamında manevi açıdan her zaman kardeşlerine destek.

13

İyimser ve çözüme odaklı

Mekan işletme konusunda başarılı olmak için gereken iki temel özellik var: İyimser olmak ve çözüme odaklanmak. Bu noktadan yola çıkarak sürekli “Her şey daha güzel olacak” diyerek yol aldıklarını söyleyen Esra Barutçu Yüksel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Her hatamızdan ders alıyor ve asla tekrarlamıyoruz. Bu sektörde üç senemizi doldurduk ve şükür çok az sorun yaşadık. Bana göre takım çalışması başarımızın en önemli nedeni.”

Geçmişin nefesine sahip çıkıyoruz

Hayata geçirdikleri projeyi ‘geçmişin nefesine sahip çıkma' olarak adlandıran Esra Barutçu Yüksel mekanı yenileme çalışmalarından bahsediyor: “Geçmişin nefesini bu mekanla bu zamana yansıtmak istedik. Bu amaçla yapılan her şey de birbirini çok güzel tamamladı. Modern seçimlerin yerini klasikler aldı. Aslında birçok detayın daha önce kullanılması düşünülmüştü. Hatta nereye ve nasıl konulacağı belli olmadan alınan ve bir depoda saklanan, gün gelince de gün yüzüne çıkan eşyalardı…”

10

İşletmenin isim hikayesi

“Kurtuluş Savaşı'nda dedelerimiz topçu birliklerine barut hazırlıyordu. O yüzden bu kişilere ‘barudi' deniyordu. Cumhuriyetin ilanı ve soyadı kanunuyla birlikte atalarımız soyadlarını Barutçu olarak almış. Bunu kesin olarak söyleyen bir büyüğümüz yok ortada ama öğrendiğimiz dedemizin soyadının önce Barudi olduğu! Bir de, o isimde geçen o bar ve udi ifadeleri bize bar ve müziği çağrıştırdı. Bir üçüncüsü de, Barudi aslında şaraptır. Sanırım tüm bu hikayeler birleşince bize dünü de anlattı, bugünü de; hatta yapacaklarımızı da. O nedenle ismimizden dolayı mutluyuz. Misafir portföyümüz meslek sahibi insanlardan oluşuyor, Kadınların çok rahat gelip eğlenerek zaman geçirebilecekleri bir mekan oldu burası. Haftada iki gece canlı müzik yapıyoruz; diğer gecelerde ise soft müziklerle misafirlerimize sakin bir sohbet ortamı sunuyoruz. Antakya'da eğlence sektöründe bir ilk olmayı göze aldık ve başardık.”

9