Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bitkisel yağların cilt bakımındaki önemi
Bitkisel yağların cilt bakımındaki önemi
Cilde ışıl ışıl bir görünüm kazandırmak için asırlardır kadınların güzellik sırlarından biri olan doğal yağlar mucizevi bir bakım sağlar.
Yaşam 21 Şubat 2016 - 01:42

Dr. Ey­lem Acar

Cilde ışıl ışıl bir görünüm kazandırmak için asırlardır kadınların güzellik sırlarından biri olan doğal yağlar mucizevi bir bakım sağlar. Jojoba ve kuşburnu gibi yağların yenileyici etkileri cildinize canlılık katar…

Sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmak tüm kadınların arzusudur. Uzun zamandır besleyici yağların olumlu etkileri hem cilt bakımında hem saç bakımında bilinmektedir. Konu ile ilgili olarak Dr. Eylem Acar Kliniği”nin sahibi Doktor Eylem Acar şu bilgileri verdi:

Öncelikle cildinizi tanımanız gerekir

Cilt bakımında yapılan hatalı yaklaşımların başında kişilerin ciltlerini çok iyi tanımaması geliyor. Cilde gereken bakımı sağlamak için; cildi iyi tanımak ve cildin neye ihtiyacı olduğunu bilmek çok önemlidir…
Cildin besleyici maddeleri almasını sağlamak için değerli yağlarla bakım yapılması oldukça önemlidir. Günümüzde bakım yağları denilince ilk akla gelenler; rahatlatıcı etkisi olan gül, arındırıcı özelliği ile biberiye, A vitamini açısından çok zengin olan ve farklı cilt tiplerine uygulanabilen jojoba ve canlandırıcı etkileri olan portakal yağıdır. İçindeki Omega 3, Omega 6 ile cildi sert hava iklimlerine karşı koruyan kuşburnu yağı da uykusuzluk, endişe ve gerilimin ciltte neden olabileceği etkileri önlemeye yardımcı olur.

Tüm cilt tipleri için uygundur

Çoğunluğun bildiği ve yoğun olarak kullanılan bu yağların ortak özelliği, tüm cilt türleri tarafından rahatlıkla kullanılabilmeleridir. Farklı cilt tipleri için sıklıkla tercih edilen yağlar ise kuru ciltler için cilt hücrelerine oksijen akışını artıran lavanta çiçeği yağı; hassas ciltleri hızla yenileyerek pürüzsüz hale getiren ve antiseptik özellikleri olan sardunya yağı; yenileyici özelliğe sahip olan ve elastikiyet kazandırarak yağlı ciltler için tercih edilen lavandin yağıdır. Bakım yağlarını cilde uygularken, yağların kullanım miktarı ve şekli kadar, günün farklı saatlerinde uygulama şekilleri de önemlidir.

Uygulama zamanı da önemli

1- Sabah uygulamaları 2-3 damla yağı doğrudan cildinize bırakın ve yüzünüze parmak uçlarıyla dokundurarak yedirin, çok baskı yapmadan uygulayın. Cildiniz rahatlar ve ışıltılı bir görüntüye kavuşur.
2- Gün içinde ve nemlendiricinizden önce 2-3 damla yağı avucunuza dökerek, iki elinizi birbirine yavaşça sürtün. Daha sonra tampon hareketleriyle yağı tüm cildinize yedirin. Rahatlama ve beslenme etkisini hissedeceksiniz.
3- Gece uygulamaları 2-3 damla yağı avucunuza dökerek, iki elinizi birbirine yavaşça sürtün. Alnınıza, yanaklarınıza ve boynunuza sürerek, parmak uçlarınızla bu noktalara masaj yapın. Cildiniz bu şekilde gece boyunca korunur.

Tüylenmeye yol açar mı?

Yüzde tüylenmeye neden olur mu?
Cilt için uygun değerli ve doğal yağları uzmanların belirttiği şekilde kullanmak yüzde tüylenmeye neden olmaz. Ancak burada uzmanların görüşü ve birbirini destekleyici etkisi olan ve tepkimeye girmeyen yağları kullanmak oldukça önem taşır.

Sivilceleri tetikler mi?

Sivilce oluşumuna yol açar mı?
Yağlarla yüz bakımında herkesin korkusu yüzde yağlı bir his bırakabileceğini düşünmemiz. Genel inanışın aksine yağlar veya yağ içeren kremler, cildiniz için doğru ürünü seçtiğiniz zaman, gözenekleri tıkamadığı ve hızlı emildiği için sivilce oluşumuna neden olmaz. Yağlı cilde ya da karma cilde sahip olsanız bile hafif dokulu ve doğru yağ içerikli ürünleri seçtiğinizde herhangi bir problem yaratmayacaktır.

Haftaya Ameliyatsız göz kapağı estetiği