Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Blim dünyası onları konuşuyor
Blim dünyası onları konuşuyor
Türkiye’nin ilk kadın veteriner cerrahlarından olan Prof. Dr. Eser Özgencil ve Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, dünyada denenmemiş iki ayrı proje için kolları sıvadı. İki veterinerin projesine de ilaç devlerinden destek geldi.
Yaşam 6 Eylül 2016 - 01:19

HASTALIKLARI ÖNLEYECEK

Prof Dr. Eser Özgencil'in görev yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başlattığı çalışma, bilim dünyasında yakın takibe alındı. Özgencil, hayvanlarda organ yetmezliğinin ve bağışıklık sistemi nedeniyle görülen hastalıkların önüne geçilmesini hedefliyor.

Prof. Dr. Eser Özgencil tarafından dünyada ilk kez köpeklerin göbek kordonundan kök hücre elde edilmesini sağlayan proje sayesinde, ırk ayrımı gözetmeden tedavide yüzde 100 başarı sağlanması bekleniyor.

İNSANA BULAŞMASINA SON

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi, İç Hastalıklar Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ise hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların geçişinin önlenmesi üzerinde çalışıyor. “Ne yazık ki küresel ısınma nedeniyle insanlara bulaşan aracı hastalıklarda artış var” diyen Prof. Aytuğ, bölgesel bulaşıcılık haritası da çıkaracak.

Son güncelleme: 01:20 - 06.09.2016