Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu dans evlilik kurtarır
Bu dans evlilik kurtarır
Estetisyen Sevcan Davaz, sporun yeni trendi olan pole dansın hem kilolara hem de ilişkilere iyi geldiğini söyledi
Yaşam 9 Mart 2016 - 11:20

Tüm dünyada büyük ilgi gören pole dans yani direk dansı kısa sürede çok kalori yakılmasına neden oluyor. Vücuttaki tüm kas gruplarını aynı anda çalıştırması ile sıkı bir vücuda sahip olunmasını sağlayan direk dansı, striptizle özdeşleştirilse de aslında eğlenceli bir dans türü.

Endorfin Güzellik ve Spor merkezindeki pole dans egitmenleri “Dansın eğlenceli yapısı ilişkilere de olumlu etki yapıyor” diyor. İşte bu dans ile ilgili verdikleri özel bilgiler…

Pole dans ( Direk Dansı) nedir tam olarak anlatır mısınız?
Pole dans 1980’li yılların başlarında striptiz dansı olarak insanların akıllarında kalan, direk üzerinde çeşitli akrobasi hareketleriyle yapılan, dişiliği ön plana çıkaran bir dans türüdür.

Herkes için uygun mudur kimler yapabilir bunu?
Evet herkes için uygundur. Herhangi yaş ya da kilo sınırlaması yok. Sizin yaş ve kilo durumunuzu göz önüne alarak bir program hazırlıyoruz. İlk başlarda ben bunu asla yapamam diyen ögrencilerimiz bile 3 ayın sonunda geldikleri noktaya inanamıyorlar. Olmaz diye bir şey yok sadece kendinize güvenin.

Türkiye’nin bu konudaki algısı malum. Bu konuda zorlandığınız oluyor mu? Ya da ön yargılı gelenler?
Tabi ki oluyor.. Düşünsenize baskılanmış bir toplumda yaşıyorsunuz. İlk başta direk dansı denilince akla striptiz geliyor. Fakat direk dansı tüm dünyada hem fit olmak için hem eğlenmek için tercih edilen bir dans türüdür.

Aslında haksız da sayılmazlar… Yıllarca direk dansı kulüplerin loş ışıkları altında, çıplak kızların çevresinde gösterildi. Pole dans striptiz dansı değildir.

Pole dans ile striptiz dansın arasındaki fark nedir?
Pole dans filmlerde striptiz sahneleri ile zihinlere kazındığı için özellikle Türk toplumunda çekincelere yol açmaktadır. Direk dansı aslında bir spor. Hem de ağır bir spor. Hızlı kalori yakmak için ideal. Herkes için de uygun. Türkiye’de pole dans henüz çok yeni olduğu için insanların aklına hemen erotizm geliyor. Halbuki striptiz dans ile pole dansı ikisi de birbirinden ayrı danslardır. Striptiz dansında soyunarak dans etmek esastır. Pole dansta ise esneme kardio ağırlıklı olarak vücudumuzun tüm kaslarını calıştırıp fitlik sağlayan spor amaçlı eğlenceli özellikle de kadınların haz duydukları bir danstır. Spor amaçlı ama estetik… Her kadın seksi görünmek ister. Bu yüzden derslerde yüksek topuk giyerek kendilerini daha iyi hissetmelerini de istiyoruz.

Pole dansla kilo vermek mümkün mü? Ortalama 1 derste kaç kalori yakmak mümkün?
Pole dans esasen zorlayıcı bir spor. Tüm bu sebeplerden dolayı hızla kilo vermek, bir yandan da eğlenmek isteyenler pole dansa yöneliyor… Sadece 1 saatlik derste 500-600 kalori yakmak mümkün. Bu da ciddi bir kalori miktarı. Hal böyle olunca hem hızlıca eğlenerek kilo veriyorsunuz hem de özel hayatınızı hareketlendirecek bir dans öğrenip kendinize olan güveniniz daha da artmış oluyor.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?
“Siz isteyin Hayatınız Değişsin” sloganı ile beraber pole dansı ile tanışmak için uygun bir zamandayız.