Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu fuarda her şey kadınlar için
Bu fuarda her şey kadınlar için
Bir kadın tarafından yıllar önce kurulan Türkel Fuarcılık tarafından geliştirilen yepyeni fuar, 21-24 Eylül 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuarda moda, girişimci kadınların geleceği, kadının bakışı gibi özel alanlar olacak. Sadece markaların değil sivil toplum kuruluşlarının ve özel konuşmacıların yer alacağı fuarı, fikir sahibi Işıl Kadıoğlu ve bu etkinliğe katkı sağlayacak isimlerden Derin Sarıyer ve Uğurkan Erez’le konuştuk.
Özlem GÜRSES
Yaşam 15 Haziran 2016 - 00:03

HER GÜN BiR PANEL

Kadınlara özel fuar fikrinin sahibi, Türkel Fuarcılık'ın kurucusu Işıl Kadıoğlu. Fuarda kadına yönelik çalışan markalar, kadınlar için ürün geliştiren firmalar olacak. Aynı zamanda her gün paneller, etkinlikler ve atölye çalışmalarıyla fuar tam bir kadın platformuna dönüşecek.

EĞiTiMLER VERiLECEK

Sivil toplum kuruluşlarının da yer alacağı etkinlikte Uğurkan Erez ve Derin Sarıyer her ne kadar konuşmacı olarak yer alsalar da projenin oluşumunda önemli roller üstlenmişler. Fuarda verilecek sertifika programları ve eğitimlerle kadınlara meslek edindirilecek.

Derin Sarıyer

Derin Sarıyer

Tasarımcı, Derin Mobilya'nın sahibi

– Organizasyon kapsamında siz ne yapacaksınız?
Ben konuşmacılardan biriyim. Tasarım, mobilya ve iç mimarlık konularında da kadın ikinci planda. Tasarımın merkezi olan İtalya ve İsveç'te bile erkek tasarımcıların sayısı çok daha fazla. Akademide ise tam tersi; tasarım fakültelerinde kadınlar var ama sonra iş dünyasında yer almıyorlar. Ya alan değiştiriyorlar, ya da evleniyor ve işi bırakıyorlar.

– Bu çok tuhaf çünkü ürettiğiniz neredeyse her şeyin ilk kullanıcısı kadın!
Tüm bunları erkekler tasarlıyor işte! Ama bence tüm erkeklerde biraz kadınlık, kadınlarda da biraz erkeklik var. Bir tasarımcı kendini cinsiyetsiz de hissedebilir. Ayrıca bu tasarımları kullananların kadınlar olması da bir tuhaf…

– Bir erkeğin de elektrikli süpürge kullanmayı bilmesi gerek değil mi?
Evet, yüzde yüz. Medeniyetin gidişatına baktığınızda, Finlandiya'da bahsettiğiniz tip bir erkeğe İran'da olduğundan daha fazla rastlarız. Kadın meselesindeki durum uygarlığın en temel göstergesi.

Işıl Kadıoğlu

Işıl Kadıoğlu

Türkel Fuarcılık'ın kurucusu

– ‘Kadına Dair Her Şey' başlığı altında yepyeni bir fuar başlığı yarattınız…
Bu yeni girişim 24 yıllık fuarcılık hayatımızda bize de çok heyecan verdi. Etkinliğin bir benzeri ABD'de, Chicago'da yapılıyor. İçeriğini biraz daha zenginleştirdik, bizim kültürümüze uydurduk ve bu proje ortaya çıktı.

– Bu ihtiyaç nerden doğdu?
Kadına Dair Her Şey Fuarı yakın gelecekte kadınlarımıza ortak ve çok sesli platformlar oluşturmayı amaçlıyor. Üretimde, yönetimde, eğitimde, hayatın her köşesinde paydaşlarıyla ilişkilerinde kadınların düşüncelerini istediği gibi paylaşabileceğimiz ve bu fikirleri geniş kitlelerle değerlendirebileceğimiz bir dört gün geçireceğiz.

– Platform derken neyi kastediyorsunuz?
Fuarımızda kadına yönelik çalışan markalar, kadınlara özel ürün geliştiren firmalar olacak. Aynı anda, bu marka ve firmalara paralel olarak her gün paneller, etkinlikler ve atölye çalışmaları yapacağız.

– Sivil toplum kuruluşları da olacak mı?
Kesinlikle olacak. Örneğin KADEM'le, AÇEV'le, TOÇEV'le ve Başarılı İşkadınları Platformu ile çalışıyoruz. Türkiye'de kadın meselesi hiç olmadığı bir noktaya geldi; biz de bu noktadan yola çıktık. Fuarcılığı çok uzun zamandır yapıyorum; o nedenle bu projenin motivasyonunun sadece kârlılık olmadığını söyleyebilirim. Hepimizin hayatta kitlelere ulaşan işler yapması gerekiyor. Ben de kadınlarla bir güç birliğine girmek, kalıcı bir işe imza atmak istedim.

– Bu etkinlikte konuşmacılar da yer alıyor. Biraz da bundan bahseder misiniz?
Fuarda herkesi ilgilendirecek konu çeşitliliği var. Fuarda Derin Sarıyer tasarım konusunda kadınlarla sohbet edecek. Kadınlar Uğurkan Erez'le stil, Dr. Serdar Eren ile estetik psikolojisi konuşacak. Prof. Dr. Mehmet Sungur, ‘Siz Erkekler, Biz Kadınlar' başlığı altında ilişkileri masaya yatıracak. Sahrap Soysal mini lezzetlerle atölye çalışmaları yapacak. Ebru Şinik katılımcılara stresle baş etmeyi anlatacak.

– Bir de sertifika programı yapıyormuşsunuz. Bu çalışmanın kaynağı ne?
Meslek edindirmek amacıyla kadınlara yaşlı ve hasta bakımı konusunda sertifika vereceğiz. Yurtdışı bir kurumla anlaştık; üç gün boyunca katılımcı kadınlara eğitim seminerleri verilecek.

Bu yıl İstanbul, alanında bir ilk olan Kadına Dair Her Şey Fuarı'na ev sahipliği yapacak.

Uğurkan Erez

Uğurkan Erez

Koreograf, Uğurkan Erez ajansın sahibi

– Kanser atlattınız ve hastalıktan sonra tüm hayatınız değişti değil mi?
Evet, tamamen. Artık hiçkimseyi umursamıyorum, kötü enerjili insanları kırmadan dökmeden hayatımdan uzak tutuyorum.

– Her sabah uyanıp “Ben mutlu bir adamım kardeşim” mi diyorsunuz?
Artık öyleyim. Şükürler olsun ki mutluyum. Olumsuz, kötü enerjiyi sezdim mi hemen kaçarım. Çok zor bir işte ve piyasadayız. Starlar ve kendini star zannedenlerle uğraşıyoruz. Dengeleri büyük bir incelikle kurmanız gerekiyor…

– Şimdi de Kadına Dair Her Şey için hazırlanıyorsunuz…
Bu konuda çok heyecanlıyım. Kadınlarla stil dünyasını konuşacağız, yanıma da çok değerli bir manken arkadaşımı, Ebru Güzel'i alacağım. Ebru Güzel sektörde en beğendiğim isim. Şu anda Okan Üniversitesi'nde Tekstil Bölüm Başkanı ve Doçent. Onunla beraber stille ilgili her şeyi anlatacağız kadınlara…

– Moda endüstrisi dünya çapında bir dönüşüm yaşıyor; Barbie bebekler bile tombul artık. Harika oldu bence…
Kadın her zaman kadındır, ruhu da farklıdır. Ben hep “Kadınlığı kaybetmeyin ne olur” diyorum. Kadınlar artık ekonomik özgürlüklerini ele aldı. Bunun için çok mücadele ettiler. Kadınlık ruhunuzda var; sakın ondan vazgeçmeyin!