Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu pusula iyi fikirler arıyor!
Bu pusula iyi fikirler arıyor!
KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) kurulalı 10 yıl oldu.
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 18 Kasım 2016 - 05:49

KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) kurulalı 10 yıl oldu. Bu süre zarfında ülkemizdeki kadın girişimci sayısı iki kat arttı ama hâlâ Afrika ülkelerinden bile az sayıda kadın girişimcimiz var. Dernek başkanı Sanem Oktar, finansal desteği olmayan, sadece bir fikirle yola çıkan kadınlar için oluşturdukları ‘pusula programı'nı anlattı.

2

Online girişimcilik başlığı altındaki ‘pusula programı', ilk önce Işık Üniversitesi'nin hazırladığı girişimcilik eğitimlerine katılmanızı zorunlu kılıyor. Bu sertifikanın açtığı kapılardan biri, merkezi Ankara'da olan Kredi Garanti Fonu… Bu fondan çok düşük faizli kredi çekip, işinizi hayata geçirip yine KAGİDER'in anlaşma yaptığı hepsiburada.com'da satışa sunabiliyorsunuz.

Kadın girişimci sayısı 10 yılda iki kat arttı

– KAGİDER bu konuda pek çok başarılı çalışma yapıyor da olsa Türkiye'deki kadın girişimci sayısı neden hedeflendiği ölçüde artmıyor?
Artıyor ama bu alandaki tüm gelişmeler biraz yavaş ilerliyor. 10 yıl önce KAGİDER kurulduğunda kadın girişimciliğinin oranı yüzde 4'tü, bugün ise yüzde 8. Yani on yılda iki kat artış meydana gelmiş. En yüksek kadın girişimci sayısı ise hâlâ Amerika'da. Onu Almanya, Fransa ve Afrika ülkeleri takip ediyor. Eğer toplumda eşitsizliğin eşitliği durumu varsa bunu sivil toplum örgütleri değil kanunlar dengeler.
– ABD'de bu değişim nasıl gerçekleşmişti?
ABD hükümeti yıllar evvel kadın girişimciliğini desteklemek için federal devletlere baskı uyguladı ve “Satın alma yaptığınız firmalardan en az birinin sahibi kadın olsun” şartı getirdi. Fakat bu baskı çok başarılı olamayınca avukatlık, yemek, temizlik, kağıt gibi her tür hizmet için kadınlar tercih edilmeye başlandı ve böylece kadın girişimcilerin sayısı da arttı. Biz de aynı teklifi International Trade Center ile birlikte çalışarak Türkiye için hazırladık ve Maliye ve Ekonomi Bakanlığı'na götürdük. Maliye Bakanlığı bu anlamda bize destek verdi; şu an bir proje üzerinde çalışıyoruz.

3

Sertifika sahibi olmanın avantajları…

– Girişimcileri satın almacılarla da buluşturuyor musunuz?
23-24 Şubat 2017 tarihlerinde Bomonti Hotel'de ITS örgütüyle beraber bir toplantı organize edeceğiz. Bu etkinliğe yurt içinden ve yurt dışından büyük firmaların satın almacılarını ve kadın tedarikçilerimizi davet ettik. Burada her kadın kendine ait bilgilerin yer aldığı bir form dolduracak. Bu büyük toplantıya katılacak kadınların 12 Aralık 2016'ya kadar KAGİDER'e başvurması gerekiyor. Kadınlar, o buluşma günü bir mobil aplikasyonun içinde yer alacakları için bir daha bu toplantılara katılmasalar da daima tedarikçi havuzunda yer alacaklar. √ KAGİDER olarak girişimci kadınlara nasıl destek oluyorsunuz?
Işık Üniversitesi'yle hazırladığımız eğitimi alanlar online yapılan sınavda yüzde 60'ın üzerinde başarı gösterirlerse bir sertifika iletiliyor adreslerine. Bu belgeyle merkezi Ankara'da olan Kredi Garanti Fonu'na gidiyorsunuz. Fon fikrinizi onaylarsa çok düşük faizli kredinizi hazırlıyor. O kadın, şirketini kurdu, parayı da aldı peki ama ürününü nerede satacak? Bunun için de hepsiburada.com'la anlaştık.

11

Parasız, işsiz kalmak…

Girişimcilik bir ruh hali… Dünyanın neresinde ekonomi daralsa, insanlar işlerini kaybetse girişimcilerin sayısı artar. İnsan beyni sıkışık alanda daha hızlı çalışır. Parasız, işsiz kalırsanız en iyi girişimci adaylarından birisine dönüşürsünüz. Girişimciliği iki şey destekler: Kanunlar ve teknoloji. Sağlayıcılık yapılabilirse daha çok kadın girişimcimiz olur.

12

Önce kafadaki bariyerler yıkılmalı

– Kadınlar girişimci olmaktan zaman zaman korkabiliyor. Bu konuda bir çözüm sunuyor musunuz?
Kadınların bu korkularını yenmesi için onlarla çeşitli insan hikayeleri paylaşıyoruz. Çünkü bu yolculukta kadın çok yalnız ve her şeyi diğer kadınlardan öğreniyor. “Ben de yapabilirim” dediği anda kafadaki bariyerleri de yıkılmaya başlıyor.

,