Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu yaz spor her yerde…
Bu yaz spor her yerde…
Form tutma trendleri hayatın kendisi gibi değişken. Geçen sene çok ilgi gören bir spor, her geçen yıl hatta ay popülerliğini kaybedebiliyor. Unutulanları rafa kaldıralım; 2016 yaz ve sonbaharında hangi sporlar gündemde olacak beraberce bakalım.
Yaşam 16 Haziran 2016 - 00:22

Spor trendlerinin değişimine ayak uyduran teknolojiyle birlikte, tüm spor dünyasını saran teknolojik aletler ve aplikasyonlar da sık sık gündeme geliyor. Akıllı saatler, gözlükler, bluetooth ile bağlanan hoparlörler, nabız ölçen aplikasyonlar, akıllı fitness bantları derken hayat çok farklı yönlere doğru ilerlemeye devam ediyor.

Yasemin CANDEMİR

Maraton-kosmak

Maratonlar çok havalı!

Koşu yapmak ve tam bir maratona katılamasanız bile yarı maratonda koşmak hem çok havalı hem de moda. Ayrıca kimse sizden usta bir maratoncu olmanızı beklemiyor. Ama trend öyle etkili oldu ki; ülkenin başka bir yerinde gerçekleşecek maratonlar için tatil programları bile yapılabiliyor. Koşu yapacaksanız önce tüm testlerini yaptırmanız, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyerek önceden sıkı bir şekilde hazırlanmanız gerek. Sıkı bir koşu sporcusu olacaksanız işe pilates yapıp postürünüzü düzelterek başlamanız.

Yerçekimine karşı

İlk kez Amerikan donanmasında ortaya çıkan ve daha sonra geliştirilerek  tüm dünyaya yayılan TRX Antrenman Sistemi, kendi vücut ağırlığınızla yerçekimine karşı çalışma metoduna dayanıyor. Bu sistemle evde, işyerinde, yazlıkta, sokakta, tatilde, parkta; kısacası istediğiniz her yerde spor yapabiliyorsunuz.

İncelt sıkılaştır

Tabata, kısa zamana çok fazla egzersiz sığdıran bir fitness türü. Dört farklı egzersizin yirmi saniyelik setler halinde, set aralarında on saniye dinlenme süresi koyarak ve iki tur halinde yapılan, toplam dört dakikalık bir antrenman. Bu sporun mantığı vücudu önce inceltme, sonra da sıkılaştırma esasına dayanıyor.

Evde, ofiste, sokakta

Vücudu fonksiyonel hale getirmek yani koordinasyon, güç, estetik ve dayanıklılık kazandıran sporlar yapmak uzun zamandır trend olmaya devam ediyor. Fonksiyonel çalışma (functional training) denen spor, tüm vücut kaslarının dengeli bir şekilde kullanıldığı bir spor biçimi. Belli antrenman aletleri yok. Su şişesi gibi belli bir ağırlığı olan her cisim kullanılabiliyor. Birdenbire hızlanıp, aniden yavaşlama yöntemiyle verimli bir koordinasyon sistemi geliştiriyor. Ayrıca evde, işyerinde eğlenerek yapılabiliyor.

Her gün 20 dakika

Haftada sadece 3 gün 15 dakika ayırarak yapılan birkaç temel hareketle form tutmak da mümkün işin aslı. Günde üç kez karnınızı 10 kez içeri çekip, bırakın. Sırtınızı duvara sandalyeye oturur gibi dayayın ve 10'a kadar sayın. Bunu günde üç kez yapmak bacak kaslarını güçlendirir. Her gün 20 dakika istediğiniz müzikte hareketli biçimde dans edin. Böylece hem mutluluk hormonu salgılanır, hem de nabız hızlanır.