Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Büyük şehirde yaşamak ‘panik atak’ nedeni
Büyük şehirde yaşamak ‘panik atak’ nedeni
UZMAN Psikiyatrist Dr. Ahmet Koyuncu, insana ölüm korkusu yaşatan bu yaygın hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi...
Yaşam 30 Haziran 2016 - 01:42

Metropollerdeki trafik, pahalılık, kalabalık ortamlar, toplu ulaşım araçlarında sıkışık bir şekilde gitmek, işini kaybetme endişesi ve ilişki sorunları gibi faktörler günlük yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Üstelik zamanla birikime yol açıp, panik atağı tetikleyebiliyor…

13

UZMAN Psikiyatrist Dr. Ahmet Koyuncu, insana ölüm korkusu yaşatan bu yaygın hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi… Panik atak sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar, şiddeti giderek artan bir tempo ile başlangıcından sonra 10 dakika içinde doruğa ulaşır. Hastalar bu belirtileri kalp krizi geçirdiği, felç olacağı, bayılacağı, kontrolünü yitireceği ya da delireceği, çoğu kez de öleceği biçiminde yorumlar. Kendilerini tehlike içinde hissederek o ortamdan uzaklaşmaya çalışırlar. Panik atak genellikle 10-30 dakikada sonlanır. Ancak süresi birkaç saate kadar uzayabilir. Hızla tıbbi yardım arayışına neden olur. Bu hastalar ilk önce acil servislere başvururlar. Panik atak duyarlılığında aile özellikleri önemlidir. Kaygılı, titiz ve endişeli anne-babaların çocuklarında bu duyarlılık çok yüksektir.

16

Bu belirtilere dikkat!

Çarpıntı, terleme, titreme ya da sarsılma, nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı, bulantı, baş dönmesi, sersemlik hissi, gerçekdışılık duyguları, kontrolünü yitireceği ya da çıldıracağı korkusu, ölüm korkusu, uyuşma ya da karıncalanma…

14

Kalabalık ve kapalı ortamlar ürkütüyor

Panik atağı geçiren kişiler, o korkutucu anı tekrar yaşamak istemezler. Tekrarlama korkusu ve kaçınma davranışları ortaya çıkabilir. Agorafobik kaçınma, çok sayıda yer ve durumu içerir. Bunlar içinde uçak, metro gibi toplu taşıma araçları, sinema, süpermarket, lokanta gibi kalabalık ortamlar, kuyrukta beklemek, asansör gibi kapalı yerler, otomobil sürmek, sokakta yürümek, evden uzağa gitmek, evde tek başına kalmak, cadde gibi alanlar, yüksek yerler ve köprüden geçmek sayılabilir.

Tedavisi mümkün mü?

ÖNCELİKLE antidepresan tedavisi uygulanır. Bilişsel-davranışçı terapi en çok tercih edilen psikoterapi yöntemidir. Bu yöntemde hasta bilgilendirilir ve eğitilir. Panik belirtilerini yatıştırma ve gevşeme teknikleri öğretilir. Yaşın ilerlemesiyle şiddeti azalabilir.