Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Canan Karatay: Fıstık yiyin fıstık gibi olun
Canan Karatay: Fıstık yiyin fıstık gibi olun
Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı yaşamın anahtarı olan doğru beslenme hakkında bilgiler verdi.
Yaşam 29 Mart 2016 - 11:53

Sık sık beslenme önerileriyle gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı 7’nci Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali’nde, “Turp yiyin turp gibi olun. Fındık fıstık yiyin fıstık gibi olun” dedi.

TURP YİYİN TURP GİBİ OLUN, FISTIK YİYİN FISTIK GİBİ OLUN

Nazilli İlçesi’nde düzenlenen festivale katılan Prof. Dr. Canan Karatay, Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro salonunu dolduran hayranlarına uzun yaşamın sırlarını anlattı. Tıp Fakültesi’nden mezun olduğu günden bu yana şekerin en tatlı zehir olduğunu anlattığını hatırlatan Prof. Dr. Canan Karatay, kendisine inananlar ile birlikte ‘Çocuğuma şeker verme’ kampanyası başlattıklarını söyleyerek, “Ne yaparsanız yapın ama sağlıklı olmak istiyorsanız hayatınıza şekeri ve ekmeği sokmayın. Ekmek ve şeker vücudunuzdaki tüm hastalıkların baş kaynağıdır.

İstediğiniz kadar yağ yiyebilirsiniz, istediğiniz kadar doğal olanından sebze meyve yiyebilirsiniz, istediğiniz kadar da protein ile beslenebilirsiniz. Ama ne olursa olsun içinde karbonhidrat barındıran meyve sularından, şekerli ve gazlı içeceklerden, ekmeğin her türlüsünden uzak durmalısınız. Unutmayın ki bir bardak kolada 22 paket toz şeker bulunuyor. İnsülün direncinden kurtulmak istiyorsanız yoğun egzersizler aşırı sporlar yapmanıza gerek yok. Her gün 20 dakika yürüyün yeter. Ayrıca bir insan vücudu iki öğün yemek ile sağlıklı kalır. Üç öğün yemek ile hastalıklar ortaya çıkar. Turp yiyin turp gibi olun. Fındık fıstık yiyin fıstık gibi olun” dedi.

DHA