Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Canan Karatay kinoaya savaş açtı
Canan Karatay kinoaya savaş açtı
Prof. Dr. Canan Karatay, konuk olduğu programda yeşil mercimeğin besin değerinin, kinoadan daha zengin olduğunu vurguladı.
Burcu ÖZEN
Yaşam 21 Haziran 2016 - 16:18

Canan Karatay, Derya Baykal’ın, FOX TV’de yeni başlayan ‘İşin Sırrı Derya’da’ programına konuk oldu. Programda yararlı besinlerden bahseden Karatay, mercimeğin önemini vurgularken, kinoanın yeşil mercimeğin yerini tutamayacağını da ekledi.

KİNOA YERİNE YEŞİL MERCİMEK

Baykal’ın ‘yemek seçimi hazırlama ve pişirmede nelere dikkat etmeliyiz’ sorusu üzerine Karatay kendi kitabından örnekler verirken yeşil mercimeğin faydalarına da değindi. Mercimek için dünyanın en sağlıklı ve en doğal besini diyen Karatay, ithal olmaması konusuna da dikkat çekti.

Derya Baykal’ın bir önceki gün yayında kinoa pişirdiğine vurdu yapan Canan Hoca; “Kinoa ithaldir, mercimeğin besin değeri daha yüksektir” diyerek, kinoa yerine mercimek tüketiminin artırılmasını önerdi.

2 KATI FİYAT

Markalarına göre değişen kinoa fiyatlarının marketlerdeki en ucuz satışı yarım kilosu 12.45 TL şeklinde… Bu yarım kilo fiyatı 24 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Yeşil mercimeğin kilosu ise 5.95 TL… Organik olduğu söylenenlerin ise kilosu en fazla 12 TL’ye kadar çıkıyor.

Son güncelleme: 16:34 - 21.06.2016