Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Canınız sigara çektiğinde greyfurt suyu için
Canınız sigara çektiğinde greyfurt suyu için
Canınız sigara istediğinde yakmadan önce küçük bir fincan portakal ya da greyfurt suyu için
Yaşam 3 Mart 2016 - 14:04

Sigarayı bırakmak isteyerek, ilk adımı atmış oluyorsunuz zaten. Gerisini halletmek içinse birkaç öneriye ihtiyaç duyanlar için Göğüs Hastalıkları Uzmanı Tuğçe Kasapoğlu Hürkal önemli tüyolar verdi.

Çocukluk ve gençlik çağında kazanılan sigara içme alışkanlığı, sosyal, psikolojik ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Çocukluk çağında anne, baba veya diğer büyüklerinin sigara içtiğini gören çocuk, merak içgüdüsü ile sigara içmek istiyor. Ebeveynler sigara içtiği halde çocuğa “Ben sigara içiyorum ama sakın sen içme” dendiğinde çocuğa inandırıcı gelmiyor ve sorunun büyük olmakla ilgisi olduğunu düşünüp sigarayı büyümüş olmanın bir sembolü olarak görmeye başlıyor. Küçük yaşlarda birkaç adetle başlayan sigara alışkanlığı 8-10 yıl içinde artış göstererek nikotin bağımlılığı ortaya çıkıyor.

PASİF İÇİCİLİK DE ÇOK TEHLİKELİ

Pasif içicilerin yaşadığı en tehlikeli durum yanan kül tablasındaki sigaradan çıkan toksik gazdır. Pasif içicilik, filtreli ya da filtresiz, düşük katranlı ya da nikotinli sigara dumanına maruz kalma, dumanın oranı, kapalı yerin boyutu, solunan miktar, maruz kalma süresi gibi değişik faktörlerden etkilenmektedir.

EVDE SİGARA İÇERSENİZ NE OLUR?

– Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olur.
-Bebekler hastaneye başta astım ve solunum yolu infeksiyonları olmak üzere normalin 3 katı kadar daha çok başvurur.
-Ani bebek ölüm riski 2,5 kat artar.
-Eşi sigara içen bireylerin akciğer kanseri riski 2 kat artıyor.
-Eşi sigara içenlerde kalp hastalığı riski 2 kat artar.

Bu kurallara uyun, tamamen kurtulun

·Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır.

.Canınız sigara istediğinde yakmadan önce bir bardak süt ya da küçük bir fincan meyve suyu (portakal, greyfurt, vişne…) için. Zira Ağız içi PH ne kadar asidik olursa nikotin isteği ve emilimi o kadar yavaş olur.

·Her bir sigaranın sadece yarısını için.

·Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.

·Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.

·Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı olacak şekilde değiştirin. Örneğin süt için. (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğini düşünür.)

·”Kafanızı toplamak” istediğinizde sigara yerine bir bardak meyve suyu için.

· Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular hoş olmayacaktır.

· İçtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak sigaraya uzanma davranışınızı engelleyin.

Son güncelleme: 14:08 - 03.03.2016