Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çatlaklardan kurtulmak hayal değil
Çatlaklardan kurtulmak hayal değil
Neredeyse her 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor. Ancak bu sorundan yepyeni bir yöntemle kurtulmanız mümkün...
Yaşam 30 Ekim 2016 - 01:29

Neredeyse her 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor. Ancak bu sorundan yepyeni bir yöntemle kurtulmanız mümkün…

Çeşitli sebeplerle meydana gelebilen ‘ deri çatlaklar' ı diğer adıyla ‘sitrialar'ı doku yırtılmaları olarak adlandırabiliriz. Oluşan çatlak şeritleri ise başlangıç evrelerinde kırmızı ve canlı iken , oluşumundan uzun süre geçmiş olan çatlaklarda beyaz renk gözlenir. Beyaz renge bürünmüş şeritlerin altında bulunan doku normal bir deri kalitesi özelliğini gösteremez. Nitekim yaz aylarında tüm vücut derisi bronzlaşabilirken çatlak şeritlerinde bronzlaşma görülmez. Bu durum estetik açıdan sıkça şikayet edilen bir durumdur. Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, bu sorundan kurtulmayı sağlayan fraksiyonel lazer yöntemini anlattı…

49

Fraksiyonel Lazer nedir?

Tıp ve estetik alanlarında uzun süredir sıkça kullanılan lazer yöntemlerinin arasından ‘fraksiyonel lazer' çeşitli tedaviler için üretilmiş gelişmiş bir lazer yöntemidir. Bu yöntemde uygulama yapılan alanda, tedavi sırasında mikron seviyesinde genişlikleri bulunan yüzlerce kanal oluşturulur. Lazer ile oluşturulan bu kanallara kuantum çukurları denir. Lazerin yoğunlaştırılmış mikro ışınları sayesinde derinin üst yüzeyinde yanık- hasar oluşturmadan deri altında yoğun ısı kanalları oluşturulmuş olur.
Fraksyionel lazer ile tüm çatlaklarda silme işlemi yapılır. Lazerin deride etki ettiği yoğun ısı kanalları dışarıdan gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Fraksiyonel lazer her ısı kanalını , etki görmeyen yine mikron seviyesindeki boş alanlarla çevreler. Bu tedavi yöntemi ile mikro ışın gönderilerek ısı adacıkları oluşturulan bölgeler, etkilenmemiş diğer bölgeler sayesinde hızlı ve etkili iyileşmesi sağlar. Böylece uzun iyileşme süreleri gerektirmez..

48

Çatlak şeritlerindeki deri kalitesini artırır…

Fraksiyonel lazer ışınları, çatlak üzerinde yüzlerce ısı kanalları oluştururken kişilerin doğal yara iyileşme mekanizması tetiklenir.  Temelinde yetersiz hücre bölünmesine dayanan çatlak sorununu yine temelinden etki ederek çözer. Doğal hücre yenilenmesi hızlandırılır, hücre dışındaki esnek liflerin sayısı artırılır ve beyaz şerit halindeki görünümü giderek hafifletir veya yok eder.

46

İşlem ağrılı mıdır?

– Tedavinin 20- 25 dakika öncesinde bir anestezik krem kullanılır. Böylece tedavi sırasında kişiler ağrı duymaz, hissedilen minik kaşıntılar olur. Aylık aralıklar ile 3 -4 defa tekrarlanması gerekir.

Bu yöntemle başka hangi tedaviler yapılır?

– Fraksiyonel  lazer çatlak tedavilerinde olduğu kadar cilt yenileme, gözenek tedavisi , sivilce izi, yara izleri , ağır yanık izleri , ameliyat izleri gibi zorlu durumlarda etkinliği olan popüler bir tedavi yöntemidir. Temel olarak cildin fraksiyonel lazer ışınları gönderilerek yenilenmeye teşvik edilmesi estetik birçok sorunun çözümünde kullanılmaktadır.

47

Etkisi ne zaman fark edilir?

Çatlak tedavisinin hemen sonrasında özellikle çatlak şeritlerinin yüzeyinde hafif pembeleşme görülür. Bu pembelik 2- 3 gün içerisinde azalarak kaybolur. Geride 5-7 gün içerisinde tamamen ortadan kaybolan ısı adacıklarının kahverengi kabukları kalır. Bu kabuklar topluiğne başından çok daha küçüktür. Tedavi sonrasında yoğun nemlendirme ve güneş koruması tavsiye edilir.

Haftaya: iSTEMEDiĞiNiZ DÖVMELERLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞiLSiNiZ