Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Cehennem’i çeken kamera
‘Cehennem’i çeken kamera
Her geçen gün gelişen teknoloji sinema sektöründe de önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Gişe rekorları kıran Hollywood filmlerinde kullanılan çekim teknikleri için son sistem kameralar kullanılırken, gelişen teknoloji Türk sinema sektöründe de kendini gösteriyor.
Yaşam 20 Kasım 2016 - 10:35

Dünyada sadece 12 tane bulunan Shotover K1 Gyro kamera sistemi Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Dünyanın en gelişmiş Gyro sistemi özel sipariş ile üretiliyor. Türkiye’de sadece bir tane bulunan kamera sistemini ise görüntü yönetmeni ve pilot Uğur İçbak kullanıyor. 2013 yılında Yeni Zelanda’da üretilen bu sistem, adını oradaki bir nehirden alıyor. Shotover K1, üç boyutlu ve 2 boyutlu çekimlerde kullanılıyor.

kamera-ic

Benzeri diğer sistemlerden üstün olarak; 6. Aks özelliği sayesinde, kafa tam aşağı baktığında bile dönerek kilitlenmeden çekimler yapılabiliyor. Her yöne dönebilen bir kameranın en güzel özelliği de 28-340 milimetre gibi zoom objektiflerle çok uzağa zoom yaparak hiçbir sarsıntı olmadan görüntü alınabiliyor olması. Şiddetli rüzgarlı ve türbülanslı hava şartlarında bile çekimler yapılabilen kamera ayrıca canlı yayınlarda da kullanılabiliyor. Gişe rekorları kıran Inferno (Cehennem) filminin hava çekimlerini üstlenen Uğur İçbak, son teknoloji kamera sistemi hakkında bilgiler verdi.

kamera-ic-2
İçbak, “Hava çekimlerinde Türkiye'de ve dünyada çalışıyoruz. Bu gördüğünüz cihaz dünyanın en yeni kamera sistemi. Şu anda vizyonda olan Inferno, Tom Hanks'in oynadığı Cehennem filminin hava çekimleri bu kamera ile çekildi. Marslı ve diğer Hollywood filmleri bu cihazla çekiliyor” dedi. İçbak, “Önümüzde büyük bir Hollywood filminin hava çekimleri ve bazı reklam filmleri var. Kesinleşmedi ama kısmet olursa benim görüntü yönetmeni olarak, Yavuz Turgul ustamızın bir projesinde Eşkıya ve Av Mevsimi’nden sonra 3. kez kamera arkasında olma ihtimalim var” diye konuştu. İHA

İLGİLİ HABER‘Cehennem'i kutladılar‘Cehennem'i kutladılar