Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çeliğe kadın eli değdi
Çeliğe kadın eli değdi
Dünyanın en sessiz mutfak ekipmanları Merzifon’da üretilecek
Yaşam 11 Mayıs 2016 - 01:47

Amasya Merzifon'da metal işkolunda çalışan bir firma, üretimde son hattın yarısını kadınlara emanet etti. Hatasız ürün sayısı zirve yaptı. Firma, mutfaklarda yemek kokusunu yok eden dünyanın en sessiz davlumbazını üretmek için düğmeye bastı…

Amasya Merzifon'da 50 bin metrekarelik kapalı alanda mutfak ekipmanları üreten firmanın montaj hattında artık kadınlar görev yapıyor.

Amasya Merzifon'da 50 bin metrekarelik kapalı alanda mutfak ekipmanları üreten firmanın montaj hattında artık kadınlar görev yapıyor.

HATASIZ ÜRÜN SAYISI ARTTI

KADINLARIN dikkati, disiplini ve estetiğe olan tutkuları, ağırlıkla erkeklerin çalıştığı metal işkoluna da damga vurdu. Ankastre firması Silverline, Amasya Merzifon'daki fabrikasında, üretimin son aşamasını büyük ölçüde kadınlara emanet etti. Firmanın üst yöneticisi (CEO) Mustafa Laçin, bu pozitif ayrımcılık sonucunda montaj bandından çıkan hatasız ürün sayısında ciddi oranda arttığına dikkat çekti.

44

DÖRT ÜNİVERSİTE DESTEK VERİYOR

MUSTAFA Laçin, fabrikadaki 900 personelden 150'sinin kadın olduğunu belirtti. Laçin, istihdamda önceliği kadınlara vererek yüzde 50-yüzde 50 dengesine ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı ve “Kokuyu büyük oranda yok eden dünyanın en sessiz davlumbazını üreteceğiz. Projeyi, ODTÜ ile birlikte geliştirdik. Konya Selçuk, Samsun 19 Mayıs, Eskişehir Anadolu üniversiteleriyle TUBİTAK'tan da destek alıyoruz” diye konuştu. SÖZCÜ / MERZİFON