Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuğunu arabayla sürükledi… Tek çözüm bu muydu?
Çocuğunu arabayla sürükledi… Tek çözüm bu muydu?
Çocuğuna ceza vermek için arabaya bağlayarak sürükleyen anne... Türkiye bu sinirli annenin verdiği cezayı konuşuyor. Peki servise binmek istemeyen, yani ebeveynlerinin istediğini yapmayan bir çocuğun bu şekilde cezalandırılması dışında bir çözüm var mıydı? Çocuklarda istenmeyen bir davranış nasıl değiştirilmeli? Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, çok konuşulan bu anne üzerinden anne babalara önemli uyarılarda bulundu.
Yaşam 4 Kasım 2016 - 15:13

Dün İstanbul’da yaşanan olayda bir annenin çocuğuna öfkeyle verdiği ceza görenleri şoke etti. Ebru M. isimli kadın 6 yaşındaki çocuğunu arabasının arkasına bağlayarak sürükledi ve bunu çocuğu servise binmediği için yaptığını söyledi. Peki çocuğuna istediğini yaptıramayan bu anne için tek çözümü bu muydu? Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öksüz, çocukların davranışlarının ceza ile değiştirilemeyeceğini belirterek, “Bir çocuğun davranışını değiştirme, şekillendirme dediğimiz şey ceza ile gerçekleşmez. Ceza ile bir çocuğun davranışlarını değiştiremeyiz. Olumlu davranışlarını ödülle pekiştirerek değiştirebiliriz” diyor.

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAYA ÇALIŞIN

Öksüz, eğer bir çocuk servise binmek istemiyorsa onun nasıl servise bindirileceği düşünülmeden önce neden binmek istemediğine bakılması gerektiğini kaydederek, şunları söylüyor:

“Çocuk nasıl bir ortama gidiyor ki okula gitmek istemiyor. Belki ev ortamında çok fazla ödül değeri taşıyan şey vardır ve okuldaki kurallardan kaçıyordur. Belki de okulda bizim bilmediğimiz bir şey oluyordur ve o nedenle girmek istemiyordur.”

İLGİLİ HABERBebeğinizi sinirlendiren 7 şey ve çözümleriBebeğinizi sinirlendiren 7 şey ve çözümleri

ÖNCE KENDİNİZİ KONTROL EDİN

Yemek yeme ve diğer davranışlar için de aynı şeyin geçerli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, önce sebeplerinin araştırmasını ve anne babanın kendi tutumlarını gözden geçirmesini öneriyor.

Öksüz, cezaların çocukta bıraktığı izleri ise “Çocukken yaşanılan ve vücut bütünlüğüne yönelik tehdit anlamı içeren durumlar çocuğun ileriki yaşamında kuracağı yakın ilişkilerde çok olumsuz etkileri olabilir” diyerek özetliyor. Çocukların en çok güvendikleri ve bağlanma figürleri olan anne babalarının yarattığı travmanın izlerinin derin olacağının altını çizen Öksüz, çocukta ileride psikolojik rahatsızlıklar gelişmemesi için profesyonel bir yardım alması gerektiğini söylüyor.

Son güncelleme: 18:06 - 04.11.2016